Uluslararası Ticaret ve Finansman

Uluslararası Ticaret ve Finans Bölümü, uluslararası işletmelere, kurum ve kuruluşlara, uluslararası ticari ve iktisadi sistemi temel alarak, küresel vizyona sahip, stratejik düşünen ve takım çalışmasına yatkın, girişimci uluslararası ticaret ve finans alanında üst düzey yöneticiler ve uzmanlar yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Disiplinler arası bir yaklaşımla hazırlanan ders programı, uluslararası ekonomi, işletme, ticaret, finans, pazarlama ve lojistik konularında, öğrencilere kapsamlı bir donanım kazandırmaktadır. Programın disiplinler arası yapısı, küresel pazarda, değişime kolayca adapte olabilen, stratejik kararlar alabilen, eleştirel düşünceye sahip yöneticilerin yetiştirilmesini sağlamaktadır.

Öğrencilerimizin Akademik Kazanımları

Uluslararası Ticaret ve Finans programında ekonomi, işletme, finans ve lojistik gibi dersler yer almaktadır. Bu dersleri alan öğrenci uluslararası ticaret, pazarlama, finansman gibi alanlarda temel bilgiyi almaktadır. Uygarlıklar Tarihi, Psikoloji, Sosyoloji ve diğer üniversite faaliyetlerine ilişkin zorunlu ve seçmeli derslerle öğrenciler temel sosyal bilimler konusunda akademik yetkinliklerini geliştirebilecektir. Analitik düşünme ve teknik beceriler konusunda öğrencilerin gelişimlerini sağlamak üzere Matematik, İstatistik, Bilişim Teknolojileri ve Programlama gibi dersler de programda yer almaktadır. Ek olarak müfredat, öğrencilerin seçtikleri alanlara odaklanmalarına imkân tanımak için uluslararası iktisat ve finansal kurumlar alanlarında ileri düzeyde seçmeli dersler sunmaktadır. Derslerde örnek olay analizleri, simülasyonlar, atölyeler, konferanslar ve takım çalışması gibi eğitim teknikleri yeni teknolojilerin eşliğinde kullanılacaktır.

Akademik Kadro

Seray YEŞİLIRMAK

Araştırma Görevlisi

Uluslararası Ticaret ve Finansman

Neşe ERBİL

Doktor Öğretim Üyesi

Uluslararası Ticaret ve Finansman

Hasibe AYSAN

Doktor Öğretim Üyesi

Uluslararası Ticaret ve Finansman

Begüm ŞAHİN

Doktor Öğretim Üyesi

Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölüm Başkanı

Ünsal SIĞRI

Profesör Doktor

Uluslararası Ticaret ve Finansman

Bilgi setim değiştiği zaman, vardığım sonuçları değiştiririm.

İş ve Kariyer Alanları

Öğrenci Görüşleri

İlk öğrencilerinden biri olarak OSTİM Teknik Üniversitesini, henüz yeni kurulmuş bir üniversite olmasına karşılık, akademik kadrosunun yetkinliği ve vaat edilen eğitim düzeyi dolayısıyla tercih etmiştim. Bölüme başladığım andan itibaren ise yanılmadığımı anladım. Alanında uzman ve bizlerle her daim yakından ilgili hocalarımdan aldığım dersler ile akademik anlamda yetkinlik kazanırken,1.sınıftan itibaren aldığım işyeri deneyimi (dönem içi staj) dersleri ile henüz yolun başında iken farklı sektörlerdeki iş ortamlarını gözlemleme ve deneyim kazanma fırsatını elde ettim. Ayrıca üniversitemiz, milyonlarca öğrenciyi derinden etkileyen pandemi sürecinde de en başından itibaren kontrollü ve planlı davranarak aldığımız eğitimin aksamasının önüne başarıyla geçmiş bulunmaktadır. Bu anlamda da OSTİM Teknik Üniversitesinin uzaktan eğitimi en başarılı şekilde yürüten üniversitelerden biri olduğunu düşünüyorum.

Bengisu VURAL

Uluslararası Ticaret ve Finansman

OSTİM Teknik Üniversitesi öğrencilerine hem sosyalleşme hem de kariyer sahibi olma fırsatı sunuyor. Gerek bünyesinde bulundurduğu Kariyer Planlama ve İş Başı Eğitim Merkezi (KARPİEM) gerek ise danışmanlarımız olan akademisyenlerimiz bizlerin kariyer yolculuğunun temellerini üniversitenin açılışının ilk gününden atmaya başladılar. OSTİM Teknik Üniversitesi; kuruluş amacından hiç sapmadan, öğrencinin beklentilerini her daim karşılar bir vaziyette ilerlemesi ile öğrencilerinin ayrıcalıklı ve değerli hissetmelerine neden oluyor. Birçok üniversitenin aksine üniversitemizde akademisyenlerimizle sürekli iletişim halindeyiz ve şüphesiz ki bu durum ders performanslarımıza da olumlu bir şekilde yansıyor. Üniversitemiz sayesinde almış olduğumuz uygulamalı eğitimler sayesinde okurken tecrübe ediniyor ve iş hayatına rakiplerimizden daha avantajlı bir şekilde başlıyoruz. Akademisyen-öğrenci ilişkisinin sınırlarını koruyarak bir aile samimiyetine de sahip olan üniversitemizin bir parçası olmaktan çok mutluyum.

Buse UTKU

Uluslararası Ticaret ve Finansman

2019 yılında Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümünü kazandım. Bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi aldıktan sonra bölüme başladım. Bu bölümü tercih etmemin en büyük sebebi eğitim dilinin %100 İngilizce olması ve işyeri deneyimi (dönem içi staj) imkanıydı. Hocalarımızın bize olan ilgisi daima üzerimizdeydi. Sade – akıcı ders anlatımları ve zengin kaynak paylaşımları sayesinde derslerimizde hiç zorlanmadık. Ayrıca derslerin dışında okulumuzdaki çeşitli teknik takımlara girdim ve bölümüm ile ilgili okulumuzda düzenlenen birçok seminere katılma fırsatı buldum. Bölümümüzün en önemli avantajı ve diğer üniversitelerden farkı olan işyeri deneyimi eğitimine ise birinci sınıfın ikinci döneminde başladım. Hocalarımızın da yönlendirmesi ile ilgili olduğum savunma sanayii sektöründe bir firmada işyeri deneyimi ile dönem içi staj yaptım. İlgisini eksik etmeyen hocalarımıza ve erken deneyim imkanını bize sağlayan üniversitemize teşekkür ediyorum.

Muhammet Emin DALMIŞ

Uluslararası Ticaret ve Finansman

I am glad to be one of the students of OSTİM Technical University, starting with the administration side, it takes care of all students’ problems, especially the international students office which is always on service 24/7. On the other hand, as a student of International Trade and Finance department, I’m impressed with the wonderful educational field. They are not only limited on giving lessons, but at the same time they give many seminars on various topics related to our department and make this big opportunity for us to meet with successful entrepreneurs like Ms. Asetila Koestinger and many other professors from multiple countries. There is also an important section in our university, and for the first time I see it in Turkish universities, it is the workplace education which improves our understanding of the work environment.

Dikra Ben Amar MNISSAR

Uluslararası Ticaret ve Finansman

OSTİM Teknik Üniversitesi, öğrencilerine kendilerini hem akademik hem de sosyal anlamda geliştirebilecekleri olanakları sunuyor. Alanında uzman kadrosuyla bizleri her zaman en iyiye teşvik etmesi ve fikirlerimize önem vermesi, ne kadar doğru bir tercih yaptığımın ispatı niteliğinde. Üniversite birinci sınıftan itibaren başlayan işyeri deneyimi (dönem içi staj) ile kendi alanlarımızda edindiğimiz bilgilerimizi pekiştirmenin yanı sıra profesyonel çalışma hayatını sıklıkla tecrübe edebilmekteyiz. Ayrıca her konuda verilen seminerlerde elde ettiğimiz tecrübeler, bizi ciddi anlamda deneyim sahibi yapmaktadır. Böylesine oldukça kapsamlı bir eğitimle mezun olduğumda, alanımda iş tecrübesi de edinebileceğimi bilmek oldukça güven veriyor.

Başak SÖNMEZ

Uluslararası Ticaret ve Finansman