Yönetim Bilişim Sistemleri

Yönetim Bilişim Sistemleri, işletme ve bilişim konularını bir arada işleyen bir alandır. Günümüzde, bilişim alanındaki gelişmelerin işletme bilimine kattığı yeniliklerle çok daha etkin ve verimli karar verme süreçleri oluşmuştur. Ayrıca, bilişim sistemlerinin yönetimi de başlı başına bir yönetim konusu haline gelmiştir. Yönetim Bilişim Sistemlerini ilgilendiren konular, bu iki alanın etkileşimi ve entegrasyonuyla ortaya çıkmıştır.

Yönetim Bilişim Sistemleri programının temel amacı, çağdaş bilişim uygulamalarına hâkim olan, elektronik ticaret, tedarik zinciri, karar destek uygulamaları, uzman sistemler gibi yenilikleri tanıyan, alanlarında etkin ve yetkin çok yönlü yönetici adayları yetiştirmektir.

Ülkemize ve Dünyaya Katkı Hedeflerimiz

Öğrencilerimizin Akademik Kazanımları

Yönetim Bilişim Sistemleri programında, programlama, yazılım, donanım, veri madenciliği, iktisat, yönetim gibi temel dersler yer almaktadır. Bu dersleri alan öğrenci Yönetim Bilişim Sistemleri alanında temel bilgiyi almaktadır. Analitik düşünme ve teknik beceriler konusunda öğrencilerin gelişimlerini sağlamak üzere matematik, analiz, tasarım temelli dersler de programda yer almaktadır. Ek olarak müfredat, öğrencilerin istedikleri alanlara odaklanmalarına imkân tanımak için alanında ileri düzeyde seçmeli dersler sunmaktadır. Derslerde örnek olay analizleri, simülasyonlar, atölyeler, konferanslar ve takım çalışması gibi eğitim teknikleri yeni teknolojiler eşliğinde kullanılacaktır.

Mezunların Çalışma Alanları

Programdan mezun olan öğrenciler, özel sektörde ve kamu sektöründe çalışma imkânı bulmaktadır. Öğrenciler öncelikle, ulusal, uluslararası ve küresel düzeyde faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarda ve özel şirketlerde iş bulabilecek biçimde öğrenim görmektedir.

Dünyadaki gelişmiş ekonomiler endüstri-temelli olmaktan uzaklaşarak bilgi-temelli ekonomilere dönüşmektedir. Hizmet ve Bilişim sektörleri büyük bir hızla gelişmektedir. Bu göstergeler, bu alanın önümüzdeki yıllarda Türkiye’de büyük hızla gelişeceğine işaret etmektedir. Son yıllarda Yönetim Bilişim Sistemleri öğrenimi görmüş kişilere gittikçe artan bir talep olmasına karşın, Türkiye’de bu bölümden mezun kişilerin sayısı şu anda oldukça azdır. Bu nedenle mezunlarımızın iş bulma olanaklarının çok olduğu ve gelirlerinin genel olarak, üniversite mezunlarının ortalama gelirlerinin üzerinde olduğu gözlenmektedir.

Akademik Kadro

Ali UÇUCU

Araştırma Görevlisi

Yönetim Bilişim Sistemleri

Hakan TARTAN

Hakan TARTAN

Doktor Öğretim Üyesi

Yönetim Bilişim Sistemleri

Arda SEZEN

Doktor Öğretim Üyesi

Yönetim Bilişim Sistemleri

Melike Aktaş BOZKURT

Doktor Öğretim Üyesi

Yönetim Bilişim Sistemleri

Cemalettin Öcal FİDANBOY

Doktor Öğretim Üyesi

Yönetim Bilişim Sistemleri

Önder HALİSDEMİR

Önder HALİSDEMİR

Doktor Öğretim Üyesi

Yönetim Bilişim Sistemleri

Mine Berra DOĞANER

Doktor Öğretim Üyesi

Yönetim Bilişim Sistemleri

Ozan GÜLHAN

Ozan GÜLHAN

Doktor Öğretim Üyesi

Yönetim Bilişim Sistemleri

Rıza BAYRAK

Doktor Öğretim Üyesi

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı

Dijitalleşen Çağımızın Kilit Noktası

İş ve Kariyer Alanları

Yönetim Bilişim Sistemleri programından mezun olan öğrenciler, sistem tasarımcısı ve yöneticisi, ağ yöneticisi, veri tabanı sistemleri uzmanı, web tasarım uzmanı, bilgisayar programcısı ve yazılım geliştiricisi, bilişim güvenliği uzmanı gibi bilişim teknolojisi ile ilgili pozisyonlarda görev alabilmelerinin yanında, işletme yönetimine ilişkin muhasebe, yönetim ve organizasyon bilgileriyle donatılmış olmaları nedeniyle e-ticaret sistemleri, kurumsal kaynak planlama sistemleri, tedarik zinciri yönetim sistemleri, hareket işleme sistemleri, karar destek sistemleri, bilgi yönetim sistemleri, uzman sistemler, veri madenciliği, sanal gerçeklik teknolojileri, bulut sistemleri ve mobil iletişim sistemleri gibi sistemlerin tasarlanması, kurulumu ve yönetimi için telekomünikasyon, e-ticaret, e-iş, bankacılık, sigortacılık, muhasebe ve benzeri pek çok sektörde ve alanda yöneticilik, koordinatörlük, proje yöneticiliği veya danışmanlık gibi görevlerde çalışabilirler.

Öğrenci Görüşleri

Arda GÖLGE

Öncelikle neden OSTİM Teknik Üniversitesini tercih ettiğimden bahsetmek isterim. OSTİM Teknik Üniversitesi sanayi sektörü ile iç içe olan bir üniversitedir ve size öğrencilik hayatınızda yapabileceğiniz projeleri rahatlıkla yatırımcılara sunabilme imkanı sağlamaktadır. Öğrenim süreciniz boyunca İşyeri deneyimi (dönem içi staj) fırsatı sunmakla beraber birçok eğitim ve sertifika programlarına aracı olmaktadır. Tüm bunların yanında üniversitemiz modern teknolojik gelişmeleri takip ederek bu yönde eğitim vermektedir. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün en güzel özelliklerinden biri ise; akademisyenler ile rahatlıkla bilgi paylaşımı yapıp konular hakkında tartışabilmemizdir. Ayrıca akademisyenlerimizin yetkin bilgileri sayesinde derste öğrendiğimiz bilgilerin iş hayatında nasıl ve nerede kullanılması gerektiğini öğrenebilmekteyiz.

Arda GÖLGE

Yönetim Bilişim Sistemleri
Ahmet Selim ERDOĞAN

OSTİM Teknik Üniversitesini tercih etmemin sebebi; öğrencilere teoriyi vurgulaması değil, teorinin uygulamadaki yerlerini göstermesidir. OSTİM bünyesinde her dönem İşyeri Deneyimi Dersi kapsamında yapmış olduğumuz  staj, bizleri okurken iş yaşamına adapte ediyor. Üniversitemizin modern donatılmış kampüsü ve uygulamalı atöyle imkanları, girişimciler için vazgeçilmez merkezlerden biri oluyor. Akademisyen öğrenci işbirliği fırsatlarını her daim destek ve fikir öncülüğü ile sunarken sektördeki birçok profesyonel iş insanının tecrübelerini aktarmaları da üniversite kültürüne yeni nesil bir model getirmiş oluyor. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü ise interaktif şekilde teknoloji ve işletmeyi bütünüyle kullandıran bir bölüm. Bölümümüzdeki değerli akademisyenlerimiz ile bütün konular hakkında yapmış olduğumuz fikir ve bilgi paylaşımı bizleri ayrıcalıklı birer Yönetim Bilişim Sistemleri mezunu yapıyor. Bu ailenin bir üyesi olunca aslında ne kadar da doğru bir tercih yaptım diyorum.

Ahmet Selim ERDOĞAN

Yönetim Bilişim Sistemleri
Sıla Başak ATİLA

OSTİM Teknik Üniversitesinde okumak yakaladığım en büyük fırsatlardan biriymiş, bunu eğitim yılı başladıktan sonra farkettim. Gerek her derdimize koşan ve öğrenciye yüksekten bakmayan ilgili akademisyenleri olsun, gerek öğrenciyi ön plana koyarak çalışmalarını sürdüren ve her an ulaşılabilir olan yönetim kadrosu olsun, gerekse bize sağlanan ve şimdiye kadar başka hiçbir üniversitede olmayan fırsatları olsun; her alanda üniversite kavramına yeni bir anlayış getiren bir kurum. Okuduğum bölüm ise özellikle son dönemlerde değerini ve anlamını tüm piyasaya göstermişken, bu eğitimi uygulamalarla ve 1.sınıftan itibaren İşyeri deneyimi kapsamında dönem içi staj yaparak alabileceğim tek üniversite OSTİM Teknik Üniversitesi. Bize sağladığı staj imkanları ile 1. Sınıftan itibaren tecrübe kazanarak, 4 yıllık tecrübe ile mezun olacağımı düşündükçe ne kadar doğru bir tercih yaptığımı görüyorum. Bu ailenin bir parçası olmaktan gerçekten çok mutluyum.

Sıla Başak ATİLA

Yönetim Bilişim Sistemleri