Bilgisayar Programcılığı

Bilgisayar Programcılığı, mevcut teknolojilere uygun olarak belirlenen ders programları, temel programlama mantığı, veri tabanı, internet programcılığı, ağ sistemleri, web tasarımı, bilgisayar donanımı konularında teorik ve pratik bilgiler ile eğitilen bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Bilgisayar programcılığı bölümü iş hayatının ve toplumsal yaşamın sorunlarıyla ilgili bilgileri toplama ve toplanan bu bilgileri işlemeye yönelik işlemlere odaklıdır. Bölümümüz ortada bir sorun varsa bu sorun için çözüm üretebilecek ve algoritmalar, programlar geliştirebilecek nitelikli mezunlar yetiştirmeyi temel hedefi olarak belirlemiştir.

Bu programdan mezun olan öğrenciler kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde teknik hizmetler sınıfında “tekniker” ünvanı ile görev alabilirler.Yazılım firmaları, bilgisayar ve teknik destek firmaları, bankalar, sigorta şirketleri, ticari kuruluşlar, İnternet yayıncılık şirketleri, radyo-televizyon şirketleri, araştırma şirketleri, borsalar, ulaştırma, eğitim, lojistik firmaları, hizmet sektöründe yer alan kuruluşlarda çeşitli iş olanakları mevcuttur. Bu kurumlarda, genel olarak bilgi toplama ve bu bilgileri işleme ile ilgili konulardaki problemlerin bilgisayarda çözümlenmesi alanlarında çeşitli görevler üstlenebilirler.

Dr. Öğretim Üyesi Güney GÜRSEL
Program Sorumlusu

Akademik Kadro

Güney GÜRSEL

Doktor Öğretim Üyesi

Bilgisayar Programcılığı

Hilmi Bahadır TEMUR

Öğretim Görevlisi

Bilgisayar Programcılığı

Filiz GÜRBÜZ

Öğretim Görevlisi

Bilgisayar Programcılığı

Eğer fikrinizi yazıya dökemiyorsanız, onu kodlayamazsınız.

İş ve Kariyer Alanları

Öğrenci Görüşleri

OSTİM Teknik Üniversitesini tercih etmemdeki en büyük etkenlerden birisi Türkiye’nin ilk sanayi üniversitesi olmasıdır. Üniversitemizin sanayi sektörü ile birlikte ve iç içe olması öğrencilerin staj ve iş deneyimleri için oldukça önemli bir avantaj sağlıyor. Yeni kurulmuş olmasına rağmen modern kampüsü, Teknokent’i ve atölyeleriyle birçok üniversiteye göre önde gelmektedir. Akademik kadrosuyla gayet başarılı bir eğitim vermenin yanında yapılan seminerler ile daha da tecrübeli ve deneyimli oluyorsunuz. Okuduğum bölümden fazlasıyla memnunum. Bu bölümü kazanmadan önce hiçbir fikrim bulunmamaktayken şu anda fazlasıyla bilgi sahibiyim. Yapmış olduğumuz ve yapacağımız projeler sayesinde kendimizi alanımızda geliştirme fırsatımız oluyor. Akademisyenlerle iç içe olmamız bu projelerde daha da başarılı olmamızı sağlamakta ve onlar bizlere her konuda yardımcı olmaktadır. Bu ailenin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum.

Cem ULUSOY

Bilgisayar Programcılığı
Samet Durusoy

OSTİM Teknik Üniversitesi’ni tercih ettikten sonra okulun yeni açılmış olması aklımda bazı soru işaretleri oluşturmuştu. Ama geçen 1 yılımda gördüm ki çok doğru bir karar vermişim ve iyi ki burayı tercih etmişim dedim. Okulumuzda en ufak sıkıntımızda yardımımıza koşan hocalarımız, teknik veya başka konularda her zaman ulaşabildiğimiz yönetim kadrosunun olması benim için burayı diğer okulların bir adım önüne taşımıştır. En önemlisi de hocalarımızın bizlere güler yüzlü davranması, bir sorunumuz olduğunda yanımızda olması derslerimize de olumlu yansımaktadır. Gerek okulumuzda gerekse başka yerlerde olan konferans ve etkinliklerden her zaman haberimiz oluyor ve bu sayede güncel hayattan da geri kalmıyoruz. Okulumuzu diğer okullardan ayıran en önemli özelliğin ise sanayi bölgesinde oluğu için staj imkanının çok fazla olması. Bölümümün avantajlarına bakacak olursak bilgisayar, gelecek çağa ışık tutan bir yapı olduğundan dolayı bu bölümde okuduğum için çok mutluyum. Okulu bitirdiğim zaman gerekli stajlarını yapmış, iş verenin isteyeceği bilgiye sahip, yeni mezun ama deneyimli bir bilgisayar programcısı olacağım için mutluyum.

Samet DURUSOY

Bilgisayar Programcılığı
Muhammed Alperen Kuru

Covid-19 nedeni uzaktan eğitim sürecinde hocalarımız ve öğrenci işleri süreç boyunca derslerden uzaklaşmamıza mahal vermedi. Öğrenim süresince bilgi vermekten bir adım öteye geçerek bize vizyon katacak derslerimiz oldu. Bu süreç boyunca hem öğretmenlerimize hem öğrenci işlerine teşekkür ediyorum. OSTİM Teknik Üniversitesi’nin eğitim kalitesi sayesinde kısa sürede isminin çok daha iyi yerlere geleceğine eminim.

Muhammed Alperen KURU

Bilgisayar Programcılığı
Umut ATALAY

OSTİM Teknik Üniversitesini tercih etmemin en önemli nedeni hem teorik hem de pratik anlamda verilen eğitim sayesinde geleceğimin daha parlak olmasını istediğimdendir. Okulumuz, alanında profesyonel akademik kadrosu ve öğrenci isteklerine duyarlı yönetim departmanı ile iş hayatımızda daha başarılı bireyler olma yolunda emin adımlarla ilerlememiz için hem sosyal hem de akademik anlamda bizi fazlaca donanımlı bir şekilde yetiştiriyor. Bunların yanı sıra okulumuz, bizleri girişimci bireyler olma yolunda destekleyerek, analitik düşünce yeteneği gelişmiş genç girişimciler olarak mezun olup, iş hayatımızı bu yönde şekillendirebilmemize olanak sağlıyor. Bu ayrıcalıkları bize sağladığı için okulumuza teşekkür ederek, iyi ki OSTİM Teknik Üniversitesi öğrencisiyim diyorum.

Umut ATALAY

Bilgisayar Programcılığı