Elektronik Teknolojisi

Elektronik Teknolojisi; bilgisayar destekli devre tasarım ve üretiminden, radyo tv teknolojilerine, sivil/askeri haberleşme sistemlerinden uydu haberleşme sistemlerine kadar oldukça geniş bir çalışma sahasına sahiptir.

Elektronik Teknolojisi günlük hayatta ve sanayi üretiminde ihtiyaç duyulan birçok elektronik donanım, yazılım, cihaz, sistem ve kontrol devrelerinin tasarımı, üretimi ve bakım idamesi ile ilgilenen bir alandır.

Günümüzde sanayicilerimiz ingilizce bilen Elektronik Teknolojisi Teknikerlerine şiddetle ihtiyaç duymaktadır. İngilizce bilen Elektronik Teknolojisi Teknikerlerine yurt içi ve yurt dışında hem maddi açıdan hem de kariyerlerinde kendilerini geliştirme ve yükselme açısından birçok olanaklar sağlanmaktadır. Bu kapsamda OSTİM Teknik Üniversitesi Elektronik Teknolojisi Programı öğrencilerine isteklerine bağlı olarak İngilizce hazırlık imkânı sunmaktadır.

Programın öğretim dili Türkçedir.

Misyon

Orta Doğu Sanayi ve Ticaret Merkezi (OSTİM) köklü geçmişinden gelen deneyimi ve üniversite işbirliğiyle sanayiden, ticarete ve günlük hayattaki uygulamaları da içine alacak şekilde çok geniş bir yelpazeyi kapsayan elektronik, elektrik, kontrol ve otomasyon sektörünün ihtiyacını karşılayabilen deneyimli teknik elemanlar yetiştirmeyi amaçlayan bir programdır. Bu program sayesinde teknolojiye hakim ve yenilikleri takip etme özelliğine sahip teknik elemanların sektöre kazandırılması sağlanacaktır.

Vizyon

Üçüncü nesil yenilikçi bir üniversite olarak; elektronik teknolojisi alanında teknolojik gelişmelere açık, girişimci, kişisel ve mesleki alanda kendini sürekli yenileyebilen, analitik düşünebilen, sanayinin içinde yetişmiş deneyimli teknik elemanlar yetiştirmek hedeflenmektedir.

Farklılıklarımız

OSTİM Teknik Üniversitesi’nin içinde yer aldığı OSTİM Organize Sanayi Bölgesi içinde yaklaşık 6000 firmanın faaliyetlerini gerçekleştirdiği, ülkemizin en gelişmiş sanayi havzalarından biridir. Bu bağlamda, Elektrik Bölümü öğrencilerimiz programlarının ders içeren dönemlerinde haftada bir gün; son dönemlerinin ise tamamında kendi uzmanlık alanlarına uygun bir işletme ile eşleştirileceklerdir. Bu işletmede, tam zamanlı olarak çalışacaklar; edindikleri pratik bilgi ve tecrübe ile teorik bilgilerini harmanlayarak mezuniyetlerinde iş hayatlarına belli bir tecrübe seviyesinde başlayacaklardır.

Girişimcilik Projesi

Öğrencilerimiz ilk dönemden itibaren teknoloji tabanlı girişimcilik ile ilgili olarak temel bilgilerle donatılacak; geliştirecekleri Girişimcilik Projesi ile ilk iş fikirlerini daha eğitimlerinin ilk senesinde test etme imkanına sahip olacaklardır. Başarılı iş fikrine ve projeye sahip öğrencilerimiz ise, OSTİM Teknik Üniversitesi ve OSTİM Teknopark desteğinde sağlanacak desteklerle kendi işlerini kurma şansına sahip olacaklardır.

Girişimcilik Karnesi

Elektrik Bölümü öğrencilerimizin iki yıllık üniversite hayatları boyunca edindikleri tecrübeler, Girişimcilik Projesi ve Uygulamalı Eğitimde gerçekleştirdikleri faaliyet ve aldıkları eğitimler OSTİM Teknik Üniversitesi Girişimcilik Karnesi altında toplanacak ve mezuniyeti esnasında öğrencimize takdim edilecektir. Bu sayede öğrencimizin, iş hayatına başlarken ve iş ararken girişimcilik yetkinliklerini ve tecrübelerini gösterebilmesi amaçlanmaktadır.

Ülkemize ve Dünyaya Katkı Hedefleri

Verilecek dünya standartlarında kaliteli eğitim ile Elektrik alanında teorik ve pratik bilgiye sahip, Endüstri 4.0, Dijital Dönüşüm ve Nesnelerin İnterneti gibi yükselen teknolojik paradigmalar, teknolojik değişim ve gelişim konusunda okuryazarlığı olan, girişimci ve yenilikçi, işbirliğine ve takım çalışmasına yatkın mezunlar yetiştirerek ülkemizin tekniker ve ara eleman ihtiyacını karşılanmasına yardımcı olmak,

Elektrik alanında bilimsel çalışmalar yapmak; konferans ve seminerler organize etmek,

Geliştirilecek özgün bilimsel projeler ile bölgemizin ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlamak,

Elektrik alanında yapılacak teorik ve pratik çalışmalarla bilim dalının evrensel gelişimine katkıda bulunmak,

Yapılacak akademik çalışmalar ve mezunlarımızla ülkemizde katma-değeri yüksek bir Elektrik sanayinin gelişmesine yardımcı olmak hedeflenmektedir.

Elektronik Teknolojisi

Akademik Kadro

Belgin KOÇAK

Doktor Öğretim Üyesi

Elektronik Teknolojisi

Burak YENİPINAR

Öğretim Görevlisi

Elektronik Teknolojisi

Eğitim Felsefesi Yöntemlerimiz

Simülasyonla Öğrenme

Web Tabanlı Öğrenme

Proje Hazırlama

Yerinde Uygulama

Staj

Mesleki Faaliyet

Sosyal Faaliyet

Alan Çalışması

Rapor Yazma

Ders & Sınıf İçi Etkinlikler

Grup Çalışması

Ödev

Seminer

Teknik Gezi

Sıkça Sorulan Sorular

Lorem ipsum dolor sit amet.

Lorem ipsum dolor sit amet.

Lorem ipsum dolor sit amet.

Lorem ipsum dolor sit amet.

Lorem ipsum dolor sit amet.

Lorem ipsum dolor sit amet.

Lorem ipsum dolor sit amet.

Lorem ipsum dolor sit amet.