İnsansız Hava Aracı Teknolojisi ve Operatörlüğü

İnsansız hava aracı (İHA) fiziksel olarak içinde insan bulunmayan bir tür uçan araçtır. İHA’ların en önemli ve olmazsa olmaz bileşeni, yer tabanlı bir kontrolör ile uçak arasında bir iletişim sistemdir. İçinde pilotu ve yolcusu olmayan, sadece amaca uygun ekipman (video kamera, fotoğraf makinesi, GNSS, lazer tarama cihazı, vb.) taşıyan, uzaktan kumandalı ve/veya otomatik olarak görevini icra edebilen bir çeşit uçaktır. İHA’ların askeri, sivil (hobi ve ticari) ve bilimsel amaçlı profesyonel kullanımları ülkemizde ve tüm dünyada hızla artmakta, bu nedenle önümüzdeki yıllarda bu konunun daha fazla gündem oluşturacağı değerlendirilmektedir.

İnsansız hava aracı teknolojisinin tasarım, üretim, bakım, operasyon ve pilotaj gibi uygun pozisyonlarda ihtiyaç duyulan nitelikli insan gücünün çağın beklentilerini karşılacayacak kalite ve hizmet felsefesine uygun olarak yetişmesini sağlamak amacıyla iki yıllık eğitim veren bir programdır. Mezunlar, insansız hava aracı teknolojileri üzerine araştırma ve geliştirme yapan firmalarda araştırmacı; platform ve komponentlerini üreten firmalarda ara eleman; uçuş operasyonları gerçekleştiren firmalarda operatör veya pilot olarak çalışabilecek niteliklere sahip olur. Program mezunlarının almış olduğu eğitim, insansız hava aracı sektörünün dinamiklerini öğrenmesini ve gelecek yıllarda sektörde yaşanacak büyüme ile kendini bu iş kolunda konumlandırma imkanını sağlayacaktır.

Dr. Öğretim Üyesi Alpaslan DURMUŞ
Program Sorumlusu

 Programı Tercih Edecek Öğrenciler

Akademik Kadro

Alpaslan DURMUŞ

Doktor Öğretim Üyesi

İnsansız Hava Aracı Teknolojisi ve Operatörlüğü Programı

Cebrail ÖLMEZ

Öğretim Görevlisi

İnsansız Hava Aracı Teknolojisi ve Operatörlüğü

Dijitalleşen Çağımızın Kilit Noktası

İş ve Kariyer Alanları

Öğrenci Görüşleri

Emine Buse SEVGİ

Öncelikle OSTİM Teknik Üniversitesi konumu ile oldukça değerli üniversitelerden biridir. Teorikte görülen dersleri pratiğe dökmek oldukça önemli bir unsurdur ve üniversitemiz bunu oldukça başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Verilen eğitimlerin yanı sıra akademisyenlerimizin konu hakkındaki donanımları ve yeterliliği de göz ardı edilmemelidir. Ayrıca girişimcilik fikri olanlar için de kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğunu belirtmem gerekir. Her türlü yenilikçi fikre açık olan danışmanlarımız sizlere bu konuda gerekli desteği sağlayacaktır.

İHA bölümünde okumayı tercih etmemin başlıca sebebi kullanım alanının her geçen gün genişlemesidir. Tarımdan savunmaya kadar her alanda kullanılan İHA sistemleri son yılların en gözde hava araçları arasında yer almaktadır. Bu nedenle bu bölümü tercih ettim ve çok mutluyum.

Emine Buse SEVGİ

İnsanısz Hava Aracı Teknolojisi ve Operatörlüğü
Mustafa GEÇİM

OSTİM Teknik Üniversitesini tercih etmemin en büyük nedenlerinden birisi, bende mezun olduktan sonra işe girebilme kaygısı oluşturmamasıdır. Bir diğer sebebi ise okuduğum bölümün yeni açılması ve Türkiye üzerinde en iyi eğitimin OSTİM Teknik Üniversitesi tarafından verilmesidir. Ayrıca okulumun akademik kadrosu öğrencilerine çok değer veriyor. Almış olduğum eğitimin yanında gelecekteki mesleğimi ve yapacağım stajı Kariyer Planlama ve İş Başı Eğitim Merkezi (KARPİEM) benim isteklerime göre planlanıyor. Bu sayede okulumun içinde bulunmuş olduğu sanayi bölgesini kariyerim için kullanarak teorik bilgilerimi teknik bilgiye dönüştürebileceğim. Bu nedenlerden dolayı OSTİM Teknik Üniversitesinde okuduğum için kendimi şanslı hissediyorum.

Mustafa GEÇİM

İnsansız Hava Aracı Teknolojisi ve Operatörlüğü
Cansu ERSEĞMEN

OSTİM Teknik Üniversitesi üçüncü nesil yenilikçi anlayışıyla verimli ve donanımlı öğrenciler mezun etmeyi amaçlayan bir üniversitedir. Benim OSTİM Teknik Üniversitesi’ni asıl tercih etme sebebim eğitimci kadrosu oldu. Tercih dönemimden bugüne eğitimcilerimiz ve KARPİEM ile sürekli iletişim halinde olabilmem okul hayatımda ve geleceğe bakış açımda bana özgüven sağladı. Özverili ve yenilikçi eğitimcilerimiz uzaktan eğitim döneminde dahi bizlere teorik ve pratik bilgileri aktarmakta zorluk çekmediler. Özellikle yabancı dil konusunda iş hayatı bazlı müfredat bürünen okulumuz öğrencilerini yabancı dil öğrenmeye ve iş hayatında karşılaşacağı bazı gerekliliklere şimdiden hazırlıyor. İnsansız hava aracı operatörlüğü ve teknolojisi bölümü ilk öğrencilerinden biri olarak okulumuzun sağladığı staj ve iş yeri eğitimi ile iş hayatına daha deneyimli başlayacağımızı düşünüyorum.

Cansu ERSEĞMEN

İnsansız Hava Aracı Teknolojisi ve Operatörlüğü
Sinan SEYFİ

Merhabalar Ben Sinan Seyfi, OSTİM Teknik Üniversitesi İnsansız Hava Araçları Teknolojisi ve Operatörlüğü Programı 2. Sınıf öğrencisiyim. Program 4 dönemden oluşmakta olup, içeriğinde ise hava aracı mekaniği, elektroniği ve yazılımı alanlarını kapsamaktadır. 2 yıllık bir önlisans programıdır. 2. Eğitim-Öğretim yılında güz ve bahar dönemleri olmak üzere 2 dönemde ilgili alanda staj imkanları mevcuttur. 2. Yılın Güz dönemi haftada 1 gün, bahar dönemi ise haftanın tamamında staj yapılmaktadır.

Bu programı tercih etmemin çeşitli sebepleri vardır. Bunlar size şöyle özetleyip açıklayabilirim; Öncelikle lise dönemimde Sivil Havacılık Uçak Gövde-Motor Bakım alanından başarıyla mezun oldum. Dolayısıyla burada bir havacılık altyapım oluştu ve havacılığa ilgi ve merak duydum. Ardından lisenin bana kattığı çeşitli deneyimlemelerden sonra bu alandan ilerlemeye karar verdim. OSTİM Teknik Üniversitesi’nin İnsansız Hava Araçları Teknolojisi ve Operatörlüğü Programı’nı açtığını görünce tercihlerim arasına ekledim. Bölümün avantajları arasında, SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü)’nin bize tanımış olduğu İHA0-1 ticari ve İHA-2 ticari sertifikasyon işlemleri okulumuz tarafından öğrencilerine verilmektedir. Böylece İnsansız Hava Aracı Operatörü/Pilotajı olabilme imkanı bizlere sunulmaktadır. OSTİM Teknik Üniversitesi’nin sanayi ile iç içe olması ve OSTİM Vakfı tarafından kurulması dolayısıyla bizlerin staj ve iş imkanlarında zorluk çekmeyeceği, aynı zamanda çeşitli projeler oluştururken de bunlara finansal kaynak olarak yatırımcı bulmakta zorluk çekmeyeceğimiz anlamına da gelmektedir. Modern dünyada teknolojinin de gelişimiyle beraber günümüzde artık son insanlı hava savaş uçakları yapılıyor. Artık yeni nesil otonom hava araçlarının bunların yerini almasıyla beraber yeni bir sektör doğuyor ve önü açık, geleceğin meslekleri arasında gösterilmesi ve gerek operatörlüğü gerekse üretim boyutunda oldukça rağbet görmesiyle beni buraya teşvik etti. Programda biz öğrencilerin; hava aracı frame tasarımı, üretimi ve operatörlüğünü yapabilecek düzeyde eğitimden geçirip donanımlı bir birey haline getirmeyi amaçlamaktadırlar. Bunlara teorik ve uygulamalı dersler de dahil olmaktadır. Temel olarak Aerodinamik Sistemler, Aviyonik Sistemler ve İtki Sistemleri dersi verilmektedir. Bunlara ek olarak seçmeli derslerden, ilgi alanlarına yönelik İHA sistemleri yazılımı da seçmeli ders olarak bizlere sunulmuştur. Program dahilinde SHGM onaylı İHA Pilotajlığı dersleri de biz öğrencilere sunulmuştur. Okul bünyesinde atölyeler ve bilgisayar laboratuvarları mevcuttur. Atölyeler mekanik ve elektronik atöyle olarak sınıflandırılmaktadır. Mekanik atölyede İHA sistemlerinin gövde ve mekanik kompanentleri tasarlanmakta ve üretilmektedir. Elektronik atölyede ise İHA sistemlerini oluşturan elektronik aksamlarının tasarlanıp, üretilmesi gerçekleştirilir. Yazılım laboratuvarında, İHA sistemleri için gerekli olan yazılımların üretilmesi ve hava aracına entegre edilmesi işlemleri yapılmaktadır. Ayrıca Uygulamalı Girişimcilik dersi dahilinde bizlerden çeşitli proje örnekleri çıkartılıp sunulması ve ulusal etkinliklerde (Örneğin Teknofest, Tübitak gibi) bu projelerin yer alması da kendi deneyimlerimizi uygulayarak çalışmalar yürütmemiz açısından önemlidir.

Sinan SEYFİ

İnsansız Hava Aracı Teknolojisi ve Operatörlüğü
Berkan ÇİRKİN

OSTİM Teknik Üniversitesi’nde eğitim hayatına uzaktan eğitimle başladım. Bu sıkıntılı süreçte akademisyenlerin öğrencilerine ilgi göstermesi, her konuda destek çıkmaları, ilgi ve alakayı, ders dışında da bizimle beraber olduklarını hissettirmeleri benim çalışma isteğimi tetikledi. Dersleri işleme şekilleri anlat geçten ibaret olmadı, mümkün olduğunca uygulamayı uzaktan eğitimde de hissettirdiler. Staj konusunda da fazlasıyla destek çıkmaları, beni çok mutlu ediyor. İyi ki OSTİM Teknik Üniversitesi ailesine dahil oldum.

Berkhan ÇİRKİN

İnsanız Hava Aracı Teknolojisi ve Operatörlüğü