Makine

Makine programı; günlük hayatta kullanılan birçok makine veya sistemin tasarımından üretimine kadarki süreçlerin teorik altyapılarının yanı sıra pratik uygulamalarının da yapıldığı bir eğitim-öğretim programıdır.

Program müfredatı sektörün ihtiyaç duyduğu yenilikçi düşünebilen, analiz ve sentez yapabilen, problem çözebilen, proje tabanlı düşünebilen, tasarım ve üretim becerisi bulunan teknik insan kaynağı yetişebilecek şekilde oluşturulmuştur. Programın birinci ve ikinci dönemlerinde servis derslerinin yanı sıra malzeme, imalat yöntemleri, bilgisayar destekli teknik resim, bilgisayar destekli tasarım, CNC programlama gibi sanayide faydalı olabilecek dersler uygulamalı olarak verilmektedir. Bu dönemlerde kazanılan iş yeri deneyimi tecrübeleri de dikkate alınarak bilgisayar destekli üretim, 3 boyutlu üretim, ölçme teknolojileri, makine elemanları, metal ve ekstrüzyon kalıpçılığı gibi derslerle sektörel işleyişe uygun başka kazanımları da sağlayacak dersler yine uygulamalı olarak verilmektedir.

Programın öğretim dili Türkçedir.

Dr. Öğretim Üyesi Turan ŞİŞMAN
Bölüm Başkanı

Akademik Kadro

Turan ŞİŞMAN

Doktor Öğretim Üyesi

Meslek Yüksekokulu Müdürü / Makine ve Metal Teknolojileri Bölüm Başkanı

Serkan GÜNEŞ

Öğretim Görevlisi

Makine Programı Sorumlusu

Ali BALBAY

Öğretim Görevlisi

Makine

Dijitalleşen Çağımızın Kilit Noktası

İş ve Kariyer Alanları

Öğrenci Görüşleri

Mehmet KANSU

Merhaba, Ben Mehmet Kansu Ostim Teknik Üniversitesi MYO Makine ve Metal Teknolojileri bölümünden 2021 yılında mezun oldum. Ostim Teknik Üniversitesi bana sektörün ihtiyaç duyduğu yenilikçi düşünebilen, analiz ve sentez yapabilen, problem çözebilen, proje tabanlı düşünebilen, tasarım ve üretim becerisi sağlama konularında yetkinlik kazandırdı. Programın birinci ve ikinci dönemlerinde servis derslerinin yanı sıra malzeme, imalat yöntemleri, bilgisayar destekli teknik resim, bilgisayar destekli tasarım, CNC programlama gibi sanayide faydalı olabilecek dersler uygulamalı olarak verdi. Bu dönemde kazandığım iş yeri deneyimi tecrübelerimi de dikkate alınarak bilgisayar destekli üretim, 3 boyutlu üretim, ölçme teknolojileri, makine elemanları, metal ve ekstrüzyon kalıpçılığı gibi derslerle sektörel işleyişe uygun başka kazanımları da kazandım. Ostim Teknik Üniversitesi’ne ve hocalarıma bana bu kazanım ve deneyimleri sağladığı için teşekkür ediyorum.

Mehmet KANSU

Makine