Mekatronik

Yüksek katma değerli ürün üretmek OSTİMTECH MYO Mekatronik Programı mezunlarının müfredatlarının her detayında yer almaktadır.  OSTİMTECH Mekatronik Programı tamamen pratik odaklıdır.

Bu anlamda, öğrenci Savunma Sanayi, Malzeme İşleme, Havacılık, Tıp, Otomotiv, Dijital Kontrollü Makineler gibi alanlarda, başta tersine mühendislik olmak üzere kullanımına verilen donanımlara yönelik;

  • Tasarlanan projelerin üretilmesini sağlamak,
  • Çalışma alanında kullanılmak üzere akıllı cihazların geliştirilmesi için araştırma, ölçüm ve incelemeler yapmak,
  • Elektromekanik cihaz olarak bilinen mekatronik sistemlerin montajı, demontajı, test edilmesi, servis edilmesi ve bakım  kontrolünün yapılmasını sağlamak,
  • Elektronik ve mekatronik arızaların giderilmesini sağlamak,
  • Mesleki sorumlulukları içerisinde bulunan kalibrasyonları, ölçü ve ayarları yapmak gibi hususlarda bilgi ile donatılması sağlanacaktır. 

Mekatronik teknikeri; bilişim teknolojileri başta olmak üzere, teknolojik alanda bulunan her türlü elektronik, mekanik ve elektrikli cihazların üretilmesinden bakım ve onarımlarının yapılmasına ve işletilmesine kadar tüm detayları ile ilgilenen kişidir. 

Program, öğrencilere Mekatronik Teknikerliği alanında kullanılan sistemlerinin tasarımı, üretimi ve uygulanması da dâhil olmak üzere etkin bir şekilde çalışabilecekleri mesleki becerileri kazandırmaya yönelik olarak hazırlanmıştır. Programda, genel olarak temel mekanik teknolojisi alan bilgilerinin daha ilk yılda verilmesi suretiyle öğrencilerin meslekleri ile erkenden tanışmaları sağlanacaktır.

Dr. Öğretim Üyesi
Bölüm Başkanı

Akademik Kadro

Esra YÜKSELTÜRK

Doktor Öğretim Üyesi

Mekatronik

Abdulhamit SEVGİ

Öğretim Görevlisi

Mekatronik

Mustafa GÜNEŞ

Öğretim Görevlisi

Mekatronik

Eğer fikrinizi yazıya dökemiyorsanız, onu kodlayamazsınız.

İş İmkanları

Öğrenci Görüşleri

Geleceğin teknolojiye doğru ilerlediği çağda, kendimi geleceğe hazırlamak amacıyla Mekatronik programını seçmiştim. Beni geliştirmek ve geleceğe hazırlamak anlamında bana çok şey kattı. İş yeri deneyimi dersleri sayesinde iş hayatımız için tecrübe edinme fırsatı yakalamış oldum. Çok yeni bir üniversite olmasına rağmen hızla büyüyen ve gelişen bir üniversite. OSTİM Teknik Üniversitesi’nin ilk mezunlarından olmak, benim için mutluluk ve övünç kaynağı oldu.

Muhammed Ali DİNÇ

Mekatronik