Endüstriyel Tasarım

Endüstriyel Tasarım Bölümü, endüstride bilhassa seri üretilmesi planlanan, şahsi ya da kurumsal ürünleri; işlevsellik, ergonomi ve maliyet gibi koşulları göz önünde bulundurarak tasarlayabilen,  ürünlerin üretim metot ve süreçlerini planlayabilen kişiler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu bölümün mezunları; yeni ürün tasarlama ya da var olan ürünlerin geliştirilmesi süreçlerinde farklı disiplinlerle koordineli çalışarak, problemlere çözümler üretebilir ve bu sürecin başarıyla yürütülmesini sağlayabilirler.

Endüstriyel tasarımcı, ürün tasarımlarında sanat ve mühendisliği birleştirir. Endüstriyel tasarımcılar bir ürün için stil ve işlev oluştururken kullanıcı deneyimine odaklanır. Ürün, sistem, servis ve deneyim tasarımcısı olarak tanımlanan endüstriyel tasarımcılar oyuncaktan mücevhere, mobilyadan dayanıklı ev aletlerine, endüstriyel ekipmanlardan motorlu taşıtlara kadar geniş bir yelpazede çalışma imkanı bulabilirler. Küreselleşen dünyada rekabetin artmasıyla; üretilen ürünlerin hem işlev hem de estetik açıdan rakiplerine kıyasla belirgin avantajlara sahip olması her geçen gün daha çok önem kazanmaktadır. Ürünlerin istenen özelliklere sahip olup rakiplerinin önüne geçebilmesi için ise endüstriyel tasarım konusunda uzmanlaşmış bireylerin piyasa içerisinde aktif olarak görev alması kaçınılmaz bir hale gelmiştir.

 

Akademik Kadro

Dilara Gökçen AKÇAY PAÇ

Doktor Öğretim Üyesi

dilara.akcaypac@ostimteknik.edu.tr

Nurgül İNAN

Doktor Öğretim Üyesi

Endüstriyel Tasarım

Fatma Filiz ÖZSUCA

Öğretim Görevlisi

Endüstriyel Tasarım

Berna DALAMAN

Öğretim Görevlisi

Endüstriyel Tasarım

Mustafa HASDOĞAN

Öğretim Görevlisi

Endüstriyel Tasarım

Birsen YÜCESES

Öğretim Görevlisi

Endüstriyel Tasarım

Büşra BULUT

Öğretim Görevlisi

Endüstriyel Tasarım

Merve SEYHAN

Araştırma Görevlisi

Endüstriyel Tasarım

M. Eda ALPER

Araştırma Görevlisi

Endüstriyel Tasarım


Öğrenci Görüşleri

Merhaba ben okulumuz Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisiyim. Ostim Teknik Üniversitesi’ni tercih etmemdeki asıl neden tam donanımlı iyi bir teknik üniversite olmasıdır. Okulumuzun, öğretmenlerimize istediğimiz zaman ulaşabilmemiz ve bize göstermiş oldukları ilgi ile uzaktan eğitim sistemi ve daha birçok nedenle birlikte pandemi sürecinde, uzaktan eğitimi etkili bir şekilde yönetebildiğini düşünüyorum. Okulumuzun bize kattığı en iyi şeylerden birisi de 1. sınıftan itibaren bilgisayar destekli tasarım dersi görüyor olmamızdır. Bu sayede mezun olduğumuz zaman bilmemiz gereken bütün programlara hakim, donanımlı tasarımcılar olmamız hedefleniyor. Bunların yanı sıra düzenlenen eğitim seminerlerinin kişisel ve akademik gelişimimiz için iyi bir rol oynadığını söyleyebilirim. Ostim Teknik Üniversitesi’nde olmaktan çok mutluyum.

Meliha Sude FİDAN

Endüstriyel Tasarım

Ostim Teknik Üniversitesi’nde Endüstriyel Tasarım okumak insana birçok yönden kazanımlar katıyor. Tasarımın ne olduğu ve ne olmadığı hakkında, her ders farklı bir fikir elde ettim ve öğrendiğim bilgiler birbirini tamamlayarak beni geliştirdi. Birçok farklı yönden bakabilmeyi, bir şeyi tasarlarken neyin önemli olduğunu gösterdiler ve bu düşüncesel gelişim bir tasarım yapabilmek için bence ilk aşamaydı. Teknik çizim derslerimiz birçok üniversiteye kıyasla daha verimli geçti ve birinci sınıftan bilgisayar ortamında çizim yapmayı öğrenmenin bizi öne çıkardığına inanıyorum. Bilgisayar çizimlerimizi geliştirirken el çizimlerimizi devam ettirmeyi de bırakmadık. Birinci sınıfımızda pandemi nedeniyle uzaktan eğitim görmemiz bizim için bir dezavantaj yaratmadı, aksine bilgisayar üzerinden tasarım yapma yönümüzü de geliştirdi. Okulumuz sağlık ve güvenliğimizi hiç ihmal etmedi ve birinci sınıfın ikinci döneminde başlaması gereken stajlarımız için yine iş dünyasını araştırdığımız ve aynı iş dünyasında olduğu gibi grup olarak çalışmamız gereken iş yeri eğitimi dersimizle bu alanı doldurdu. Bu açıdan staja bundan sonraki senelerde başlamadan önce bir ön hazırlık yapma fırsatı yakalamış olduk. Pandeminin yarattığı her dezavantajı avantaja çevirmeyi başardığımızı düşünüyorum. Bir yandan girişimcilik projelerimizle kendimizi bu sektörde çalışan birçok insana duyurabileceğimiz sunumlar gerçekleştirmek, yarışmalara katılmak ve farklı üniversitelerle ortak çalıştaylarda bulunmak, birçok seminerin düzenlenmesi ile kısıtlı şartlarda epey sosyal etkinlik gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum ve bundan mutluyum. En önemlilerinden biri, hocalarımızın bu süreçte çok destekleyici ve anlayışlı olmasıydı. Onlarla çok rahat bir şekilde iletişim kurabildik ve onlar da her zaman saygıyla ve anlayışla bize yaklaştılar. Öğrencilerinin dertleri ile yakından ilgilendiler ve hepsi çok donanımlı ve bizi her açıdan geliştirmeye istekli insanlardı. Birinci sınıfımı oldukça verimli geçirdim ve üzerimizde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Merve Deniz ÖRGÜT

Endüstriyel Tasarım

Ben 2020 yılında Ostim Teknik Üniversitesi’nde Endüstriyel Tasarım Bölümü’nü kazandım. Üniversitemizi seçmemin en büyük sebeplerinden biri öğrencilerine staj imkanları sağlamasıydı. Aynı zamanda alanlarında uzman eğitmenlerin olması bu bölümü seçmemde büyük bir etken oldu. Dönem içerisinde alanlarında uzman olan eğitmenlerim bana her daim destek olup akademik alandaki gelişimimi sağladılar. Üniversitemizin akademisyenleriyle pandemi sürecine rağmen her daim iletişim halinde olabilmemiz bizim derslerde daha aktif olmamızı sağladı. Ayrıca diğer üniversitelerden farklı olarak hem girişimcilik dersleriyle bizim daha yaratıcı girişimciler olmamızı hem de gelecekteki iş mülakatlarında karşılaşabileceğimiz sorunlara çözümler bulmamızı ve bu konuda tecrübe sahibi olmamızı amaçlanmaktadır. Biz öğrencilerine sağladığı tüm bu olanaklar sebebiyle Ostim Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümünde okuduğum için çok mutluyum.

Ceylin ALTINDAL

Endüstriyel Tasarım

Değişim seninle başlar, dünya seninle değişir.