Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği alanında bulunduğu kurum ve kuruluşa artı değer katabilen, teknik yöneticilik yapabilecek, mühendislik problemlerini analiz etme, sentezleme, modelleme ve çözümleme becerileri kazandırılmış, özgün araştırma yapabilen, evrensel boyutta bilgi üreten, ürettiği teknolojiyi sanayiye aktarabilen, bilgi ve tecrübesini toplum ve sanayi ile paylaşabilen, ülkemizin bilimsel ve teknolojik birikimine katkıda bulunabilecek, uygulamada da başarılı olacak ve OSTİM Teknik Üniversitesi’nin genel misyonunu ve vizyonunu benimsemiş ve özümsemiş bilgisayar mühendisi yetiştirmektir.

Program, öğrencilere, bilgisayar / bilişim sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi ve uygulanması konularında hem donanım hem yazılım hem de bu iki bileşeni de içeren sistemler alanında etkin bir şekilde çalışabilecekleri bilgi ve becerileri kazandırmaya yönelik olarak hazırlanmıştır. Programda, genel olarak mühendislik ve Bilgisayar Mühendisliği ile ilgili bilgilerin ilk yıldan itibaren verilmesi suretiyle öğrencilerin meslekleri ile erkenden tanışmaları sağlanmaktadır.

Akademik Kadro

Yalçın ATA

Doçent Doktor

Bilgisayar Mühendisliği

Serhan DAĞTAŞ

Profesör Doktor

Bilgisayar Mühendisliği

Çağatay BÜYÜKKOÇ

Profesör Doktor

Bilgisayar Mühendisliği

Ramazan KOCAOĞLU

Doktor Öğretim Üyesi

Bilgisayar Mühendisliği

Emine YAMAN

Doktor Öğretim Üyesi

Bilgisayar Mühendisliği

Behçet Melih SARIBATIR

Doktor Öğretim Üyesi

Bilgisayar Mühendisliği

Mustafa Sami CÜCEN

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ

Bilgisayar Mühendisliği

İnsan, hala dünyadaki en sıra dışı bilgisayardır.

Öğrenci Görüşleri

Tercih döneminde Ostim Teknik Üniversitesinin diğer köklü üniversitelere göre yeni olması beni biraz korkutan bir durumdu. Üniversitenin nasıl bir yol izleyeceğinden ve nasıl bir eğitim vereceğinden pek emin değildim. Yapılan üniversite tanıtım günleri sonrası ve benim araştırmalarım sonucu gördüm ki bu üniversite yeni olmasına rağmen ayakları yere basan bir vizyona sahipti. Gelecek için yapılan planlar, eğitmen kadrosu ve sunulan imkanlar gerçekten tatminkardı. Bunların hepsini birleştirdikten sonra bu üniversiteye gelmeye karar verdim ve ne kadar doğru bir seçim yaptığımın farkına vardım. Üniversiteye geldikten sonra gördüğüm en çok göze çarpan şeylerden birisi de iş yeri eğitimi adı altında, kendi alanınızla alakalı şirketlerde staj yapabilme imkanıydı. Bilgisayar mühendisliği öğrencisi olarak bu dersi öğrencilerin birinci sınıftan itibaren alması geleceğe yönelik olarak hem kendini geliştirmesi hem de iş ortamlarını görerek ayak uydurmasını sağlıyor. Aldığım eğitimden ve üniversitenin sunduğu imkanlardan dolayı iyi ki de tercihimi bu yönde kullanmışım diyorum.

Berkay KILIÇ

Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi