Yazılım Mühendisliği

OSTİM Teknik Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü öğrencilerimiz, sadece Türkiye’de değil  dünyanın her yerinde geçerli bir mesleğe sahip olmak üzere tercih ettiğiniz Yazılım Mühendisliği bölümüne hoş geldiniz.    

Sizler, Yazılım Mühendisliği bölümümüzün ilk öğrencileri olarak bizim için çok değerlisiniz. İlk eğitim dönemine pandemi ortamında uzaktan eğitim vererek başlamak zorunda olmakla birlikte, size dünya standartlarında bir eğitim verme konusunda kararlıyız. Bu kapsamda ülkemizdeki ve dünyadaki modern eğitim ve öğretim  tekniklerini, yeni teknolojiler eşliğinde yenilikçi yöntemlerle zenginleştirerek sizlere sunacağız.

Yazılım Mühendisliği,  son yıllarda hızla sayısallaşan dünyamızda,  başta günlük yaşantımızı kolaylaştıran cihaz ve sistemler olmak üzere,  haberleşme teknolojilerinden  üretim sanayimizin otomasyonuna, siber güvenlik ve yapay zekâdan  bulut bilişime kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir sektör haline gelmiştir. Yazılım mühendislerine duyulan ihtiyaç,  her yıl katlanarak büyümektedir. OSTİM Teknik Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü,  bu ihtiyacı karşılayacak bilgi ve tecrübeye sahip, deneyimli yazılım mühendislerini  mezun olduğu gün bu alanlarda çalışacak şekilde yetiştirmek amacıyla yola çıkmıştır.

Başta algoritmik düşünme yeteneğinin kazandırılması olmak üzere  Python, Java, C, C++ ve R gibi güncel programlama dilleri, makina öğrenmesi ile yapay zekâ programlarının hazırlanması,  büyük hacimli yazılım sistemlerinin hazırlanabilmesi için modelleme ve nesne tabanlı analiz ve tasarım becerilerinin kazandırılması,  yazılım geliştirme metodolojilerinin eğitimi alanlarında dersler verilecektir.

Yazılım Mühendisliği bölümü öğrencilerimiz olarak sadece teorik derslerle değil,   öğrendiğiniz  bilgileri okul laboratuvarlarında tatbik ederek bilgilerinizi pekiştireceksiniz ve 4 yıl sonra mezun olduğunuz gün, profesyonel hayata hazırlıklı birer mühendis olarak üniversitemizin kapısından çıkacaksınız.  

Yazılım Mühendisliği mezunları olarak, Savunma Sanayii firmaları başta olmak üzere, Finans, Bilgi Güvenliği, Yapay Zekâ, Oyun ve Animasyon sektörü, Sanal Gerçeklik Artırılmış Gerçeklik (VR/AR) firmalarında; Yazılım Geliştirme Mühendisi, Yazılım Test Mühendisi, Yazılım Sistemi Tasarım Mühendisi, Veri Analisti gibi mesleklerde görev yapabilecek nitelikte olacaksınız.

Üniversitemiz 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı 5 Ekim 2020 tarihi itibariyle başlayacaktır. Bölüm müfredatlarımız online eğitim ile desteklenecek olup bölüm ders programları çok yakında bölüm web sayfalarında sizlerle paylaşılacaktır. Akademik takvim ile ilgili detaylara ve aradığınız bütün bilgilere web sayfamızdan erişebilirsiniz.

Tüm Yazılım Mühendisliği Bölümü öğrencilerimize sağlık, başarı ve mutluluklar dilerim.

Prof.Dr.Serdar MÜLDÜR
Bölüm Başkanı

Akademik Kadro

Serdar MÜLDÜR

Profesör Doktor

Yazılım Mühendisliği

İclal ÇETİN TAŞ

Doktor Öğretim Üyesi

Yazılım Mühendisliği

Cengiz SERTKAYA

Doktor Öğretim Üyesi

Yazılım Mühendisliği

Ahmet Anıl MÜNGEN

Doktor Öğretim Üyesi

Yazılım Mühendisliği

Yücel TEKİN

Doktor Öğretim Üyesi

Yazılım Mühendisliği

Kıvanç DİNÇER

Doktor Öğretim Üyesi

Yazılım Mühendisliği

Aybüke BOZKURT

Araştırma Görevlisi

Yazılım Mühendisliği

Eğer fikrinizi yazıya dökemiyorsanız, onu kodlayamazsınız.

Öğrenci Görüşleri

Ostim Teknik Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümünün ilk öğrencilerinden biriyim. Okuluma kayıt olduğumdan itibaren okulun tüm faydalarından yararlanabildim. Okulumuz yeni olmasına rağmen uzman akademisyenler ve danışmanlar bulunmaktadır. Hocalarımızla rahatlıkla iletişime geçebiliyoruz ve hocalarımız danıştığımız konularda bize hep yardımcı oluyorlar. Dünyayı etkisi altına alan bu pandemi döneminde, okulumuzun önceden yaptığı hazırlıklar ve güçlü altyapısı ile uzaktan eğitim süresi boyunca hiçbir sıkıntı yaşamadım. Okulumuzda yer alan Kariyer Planlama ve İş Başı Eğitim Merkezinde (KARPİEM), bize hem akademik anlamda çok şey katmakta hem de gelecekteki kariyerlerimiz için nasıl bir yol izleyeceğimiz konusunda bize yardımcı olmaktadır. Henüz 1. sınıf öğrencisi olmama rağmen okulumuz tarafından staj imkanı sağlanmaktadır. Bu imkan bize mezun olduktan sonra kariyerimizde büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Kaan CEYLAN

Yazılım Mühendisliği Öğrencisi

Ostim Teknik Üniversitesi saygıdeğer eğitim kadrosu ile farklı kültürleri, akımları ve değerleri tek noktada buluşturan öğretim prensibi sayesinde konulara değişik açılardan yaklaşabilmemizi ve hayatın her alanında yaratıcı çözümler üretebilmemizi sağlıyor. Yazılım Mühendisliği eğitim prensibi sayesinde sadece akademik ve teorik değil, aynı zamanda analitik düşünme yetisi ve yeni alanları kolaylıkla öğrenebilme kabiliyeti kazandırıyor. Aynı zamanda birinci sınıftayken başlayan iş yeri eğitimi dersi kapsamında üniversitemizin bizlere sağlamış olduğu staj imkanları teknik bilgiyi öğrenmekle kalmayıp, teknik bilginin iş hayatında deneyimlenmesine ve sosyal donanım becerisi kazanmamıza da katkı sağlıyor. Dersler ve okulun sosyal imkânları sayesinde zamanı verimli kullanmak, iletişim becerisi, ekip çalışmasına uyum gibi hem iş hem kişisel hayatımızda faydasını gördüğümüz birçok beceri geliştirme imkanı buluyoruz. Öğrenciyken yaptığımız araştırmalar, projeler ve sunumlardan gelen tecrübeler bizi öne çıkarıyor; profesyonellik, hız ve özgüven gibi çok değerli yetiler kazandırıyor. Ostim Teknik Üniversitesi bizleri iş hayatına en mükemmel şekilde hazırlıyor.

Gizem Nur BİKİR

Yazılım Mühendisliği Öğrencisi