Sanayi Dünyasının Üniversitesi OSTİM Teknik Üniversitesi yerleşkesinde yer alan Hasan Yalçıntaş Parkı’nın açılış töreni gerçekleştirildi.

Değerlnsanı, Ankara sevdalısı, ANFA Ortaklar Kurulu Başkanı Merhum Hasan Yalçıntaş’ın adının verildiği park açılışı; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş,  Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Reşit Serhat Taşkınsu, Yenimahalle Kaymakamı Selda Dural, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Kazım Kabadayı, Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Merih Karayol, Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Metin Akdemir, Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Sabiha Akdemir, ANFA Genel Müdürü Yıldırım Özer, ANFA Genel Müdür Yardımcısı Leyla Yüksel, ANFA Genel Müdür Yardımcısı Koray Kan, ANFA Ortaklar Kurul Başkanı Ertuğrul Yalçın, ANFA Kurul Üyesi Ercüment Ünal, ANFA Özel Kalem Müdürü Sinan Cumba, ANFA İnşaat Teknik Birim Müdürü Emrah Coşkun, Milli Halterci Halil Mutlu, Hasan Yalçıntaş’ın yeğeni Murat Yalçıntaş ve Ailesi’nin katılımıyla gerçekleşti.

“Hasan Yalçıntaş Amcam Gibiydi”

Bugün çok güzel bir vesile ile bir arada olduğumuzu hatırlatmak istiyorum diyerek sözlerine başlayan OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, “Hasan Yalçıntaş Ağabeyimiz benim meslektaşımdı, ağabeyimdi. Neredeyse kendi amcam gibi olan birisiydi” dedi.

Hasan Yalçıntaş ile 1988 yılında Brüksel’de yüksek lisans öğrenimi görürken yeğeni Murat Yalçıntaş ile birlikte tanıştıklarını ifade eden Yülek, “Ondan sonra ilişkimiz hiç kesilmediği için bu ülkeye, bu şehre OSTİM’ e, OSTİM – İVEDİK Sanayi Havzasına, Ankara’ya ne kadar bağlı olduğunu, hizmet etmek için çabaladığını hatta vefatına üç gün kalaya kadar hasta yatağında bile gündeminde neler olduğunu bilen biriyim dedi.

Bugün bu organizasyonu yapıyor olmaktan şahsen çok duygulandığımı, mutlu olduğumu söylemek istiyorum diyen Yülek, Hasan Yalçıntaş’ın ailesine ve tüm katılımcılara teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

“OSTİM’in Çok Değerli İş Adamlarından Biriydi”

“Açılış törenimizin hepimize, ülkemize ve bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” diyerek sözlerine başlayan OSTİM OSB Yönetim Kurulu ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Orhan Aydın, “Hasan Yalçıntaş kardeşimiz OSTİM’ in çok değerli, kıymetli iş adamlarından bir tanesiydi. Bizim de kendisiyle özel hukukumuz vardı. Kendisiyle ticaret yaptık, alışveriş yaptık. Dostluk, kardeşlik, meslektaşlık yaptık. Birçok ortak yanımız oldu. Ona Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyorum, ailesine tekrar başsağlığı ve sabırlar diliyorum” dedi.

Orhan Aydın, Hasan Yalçıntaş’ın anısı OSTİM’de yaşasın diye Ankara Büyükşehir Belediye Başkanının da katkılarıyla tesisi onun anısına açtıklarını ve onun ismine vermiş olduklarını ifade etti. Ayrıca tesisin bütün hizmet ve yapılan alt yapı çalışmalarının Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin katkı ve destekleriyle yapıldığını belirtti.

Orhan Aydın sözlerini, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, Yenimahalle Belediye Başkanı, Yenimahalle Kaymakamı ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

“Çalışkan ve Vatansever Bir İnsandı”

“Bu konuşma benim için çok zor bir konuşma” diyerek sözlerine başlayan Merhum Hasan Yalçıntaş’ın yeğeni Sayın Murat Yalçıntaş, tüm katılımcılara ve Sayın Murat Yülek’in şahsında OSTİM Teknik Üniversitesine, Sayın Orhan Aydın’ın şahsında OSTİM OSB’ ye ve Sayın Mansur Yavaş’ın şahsında Ankara Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

Amcası vefat ettikten sonra sayısız başsağlığı mesajı aldıklarını ve mesajlarının yanı sıra açılan bu parkın Yalçıntaş ailesine çok büyük destek olduğunu ifade eden Murat Yalçıntaş, “bu durum hem rahmetli Hasan amcamın ne kadar çok insanın hayatına dokunduğunu hem de onlara ne kadar çok katkı verdiğini gösterdi” dedi.

“Amcamla biz beraber çalıştık, gelecek için hayaller kurduk. Benim en büyük destekçimdi. Kendisi çok çalışkan bir insandı, çalışkan olduğu kadar da vatansever bir insandı” diyerek amcasıyla olan bir anısını anlatan Yalçıntaş, Hasan Yalçıntaş’ın bu vatan için ölene kadar, son nefesimize kadar çalışmamız lazım dediğini ifade etti.

“OSTİM Teknik Üniversitesinde Yetişen Çocuklar Hemen İş Bulabilecek”

“Yenimahalle Belediyesi’nin ve Yenimahalle’nin önemli üniversitelerinden birinde, bu parkın açılışında sizlerle beraber olmaktan onur duyduğumu belirtmek isterim” diyen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Hasan Yalçıntaş ağabeyimizin, bir sanayicinin ve üreten bir bürokratın adının bu parka verilmesi ve verilmesini öneren bütün yöneticilere de şükranlarımı sunuyorum” diyerek sözlerine başladı.

“Burası önemli bir üniversite. Türkiye’ye örnek olacak bir üniversite. Çünkü burada yetişen çocuklar okulu bitirdiğinde ne iş yapacağını bilmeyen çocuklar değil. Burada yetişen çocuklar okulu bitirdiğinde hemen işi bulabilecek. Çünkü üretim yapacak çocuklar. Onun için bu üniversite dikkatle izlenmesi gereken bir üniversite, ben kurulduğundan beri dikkatli izliyorum. YÖK’ün de dikkatle izlemesi, yerel idarenin de dikkatle izlemesi gerek. Eğer böyle üniversiteler açarsak, üniversiteleri bu konuma getirirsek Türkiye daha çok üretecek, Türkiye daha çok istihdam yaratacak, Türkiye daha çok ihracat yapacak, kimseye muhtaç olmadan da milli gelir, milli hâsıla büyüyerek halkımızın mutlu yaşamasına katkı yapacak. Onun için bu parka Hasan ağabeyin adının verilmesi çok önemli. Ruhu şad olsun, ailesine başsağlığı diliyorum.” dedi.

Başta ailesi, yakın dostları, arkadaşları olmak üzere hepinize baş sağlığı dileklerimizi belirterek Hasan Ağabeyimizi kaybetmenin üzüntüsü içerisinde olduğumuzu ifade etmek isterim diyerek sözlerine başlayan Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, “Kendisini çok yakinen tanırım ve kendisiyle uzun yıllar çalıştığımız bir ağabeyimizdi. Allah rahmet eylesin” dedi.

Demirel, “Bu parkı inşa eden başta üniversitemiz olmak üzere Ankara Büyükşehir Belediyemize ve Sayın Başkanımıza teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

“OSTİM Gerçekten İlçemizin Lokomotifi, İtici Gücü”

“Bugün burada merhum Hasan Yalçıntaş’ın aziz hatırasını yaşatacak bu güzel parkın açılışında sizlerle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ediyorum” diyerek sözlerine başlayan Yenimahalle Kaymakamı Selda Dural, “Hasan Bey, ilçemizin bir sakiniydi aynı zamanda biliyoruz, duyuyoruz, öğreniyoruz ki gerçek bir Ankara sevdalısıydı. Dolayısıyla ilçemizde böyle bir parkta isminin yaşatılması bizim için onu verici, gurur verici. Ben tekrar kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum” dedi.

OSTİM bölgesin sadece ilçemizin, Ankara’mızın değil aslında Türkiye’nin belki dünyaya örnek teşkil eden bir sanayileşme modeli olduğunu ifade eden Dural, “Okullarda okutulması, öğretilmesi gereken bir girişimcilik modeli, Biz OSTİM’ le Yenimahalle olarak gurur duyuyoruz” dedi. “Gerçekten ilçemizin lokomotifi, itici gücü. Ancak bu sahadaki başarının aynı zamanda bir üniversiteyle birleştirilmesi, taçlandırılması Belediye Başkanımızın da ifade ettiği gibi gerçekten çok önemli bir model yarattı” diyen Dural “Burada büyük işlere imza atılacak. Teoriyle pratiğin birleşmesi noktasında Türkiye’ye hatta Dünyaya örnek olacağı ümidindeyiz, inancımız tam. Böyle bir üniversiteye ilçemizin ev sahipliği yapması bizim için ayrı bir gurur vesilesi” şeklinde ifade etti.

OSTİM Teknik Üniversitesinin alan ve konusu itibariyle gerçekten bilhassa teknik alanlarda ve bilimlerde çok iddialı çok güzel bölümlerle eğitim öğretim hayatına girdiğini ifade eden Dural, “Tam da bu noktada ömrünü gerçekten bu alanda harcamış birikimli değerlendirmiş bir aziz şahsiyetin Hasan Bey’in isminin bu üniversitede bir parka verilmesini çok manidar buluyorum” dedi.

 “Hasan Yalçıntaş İsmi Bize Artık Emanet”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş sözlerine  “Her şeyden önce Hasan abimizin buraya ismi çok yakıştı. Hem OSTİM’li bir iş adamı olması nedeniyle hem OSTİM Teknik Üniversitesi ile yakın ilişkileri olması nedeniyle ve burada katkı veren ANFA, onun çok emek verdiği bir yer o nedenle çok çok yakıştı” diyerek başladı.

“Ayrıca Belediyemizin Kompozit Tesislerine de ismini verdik inşallah onun anısını yaşatacak bir iki yere daha ismini vereceğiz. Çünkü ismi bize artık emanet” diyen Yavaş, “Çok emekleri oldu gerçekten kendisiyle çok çok uzun yıllar öncesinden tanışıyoruz ama birlikte çalıştığımız zaman içerisinde de özellikle Çubuk Barajı’na verdiği mesai hiçbir şey ile ifade edilemez” dedi.

Sayın Mansur Yavaş, Hasan Yalçıntaş için “Çabaları unutulacak gibi değil ve kendisiyle konuştuğumuzda da daha Ankara için çok projeleri vardı. Nasip bu kadarmış, çok üzüldük. Ruhu şad olsun, mekânı cennet olsun diyorum” dedi. Yavaş, “Bu tesis gibi inşallah birkaç tesisle ismini yaşatmak dileğiyle, teşriflerinizden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir