İletişim Bilgileri

Bora ÖÇ

Öğretim Görevlisi
E-Ticaret ve Pazarlama

Deneyim & Aktiviteler

BORA ÖÇ 1989 yılında Sivas’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra, lisans eğitimini 2011 yılında Ankara Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde, yüksek lisans eğitimini de 2014 yılında yine aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Anabilim Dalı’nda, “Türkiye’de Basın İlan Kurumu’nun yerel basına etkileri uygulamalı bir alan çalışması; Sivas yerel basını örneği” konulu teziyle tamamladı. Doktora eğitimine, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Gazetecilik Anabilim Dalı’nda devam etmektedir.

Eğitim Bilgileri

Ünvanlar ve İş Deneyimleri

Röportaj

Üniversitemiz Meslek Yüksekokulu E-Ticaret ve Pazarlama Programında Öğretim Görevlisi görevinizle sizleri tanıyoruz. Ama sizi tanımayanlar için kendinizden kısaca bahseder misiniz?

1989 yılında Sivas’ta dünyaya geldim. İlköğretim eğitimi sonrası, Sivas Şehit Üsteğmen Cemalettin Yılmaz Anadolu İletişim Meslek Lisesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden 2007 yılında okul birinciliği derecesiyle mezun oldum. Lisans eğitimimi 2011 yılında Ankara Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde, yüksek lisans eğitimimi de 2014 yılında yine aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Anabilim Dalı’nda, “Türkiye’de Basın İlan Kurumu’nun yerel basına etkileri uygulamalı bir alan çalışması; Sivas yerel basını örneği” konulu tez ile tamamladım. Doktora eğitimine, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Gazetecilik Anabilim Dalı’nda “Yeni Medya, Toplumsal Hafıza ve Siyasal İletişim” konularını içeren tez çalışmamı hazırlamakla devam etmekteyim.

Sizce üniversitemizde verilen mesleki eğitiminin en önemli farkları nelerdir?

İş dünyası, sanayi ve toplumla güçlü bir iş birliği içerisinde, “Sanayinin Üniversitesi” olmayı kendisine vizyon olarak belirleyen ve “üçüncü nesil” bir üniversite olan üniversitemizin mesleki eğitiminin en önemli farkları; üniversite ve şirket iş birliktelikleri ile teori ve uygulamalarla verilen eğitimlerin, öğrencilerimiz tarafından işbaşında tecrübe edilmesi, yine aynı iş birlikteliğini de eğitim, öğretim, üretim ve yenilikçilik sürecinin merkezine oturtarak katma değerli bir yaklaşımla sektörün ihtiyaç duyduğu profesyonelleri yetiştiriyor olmasıdır.

E-Ticaret ve Pazarlama Programı veya Meslek Yüksekokulu programlarımızda okumak isteyen öğrencilere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Eğitimin günümüzde artık sadece torik bilgilerle sınırlı olmadığının, uygulamanın da eğitimin merkezinde yer aldığının bilincinden hareketle; tek bir uzmanlıktan öte çağın gerektirdiği donanımlara sahip, sektörü arayan değil, sektör için aranan nitelikte iş profesyonelleri olarak kendilerini yetiştirmeleri ve bu doğrultuda hayatlarını şekillendirecekleri kaliteli bir üniversite dönemi geçirmelerini tavsiye ederim.

Dijitalleşen dünyamızda işletmeler her geçen gün işlerini çevrimiçi ortama taşıyor. Özellikle salgın sebebiyle tüm dünyada dijitalleşmeye verilen önem daha da arttı. Bu süreci iyi yönetebilen kuruluşlar çok büyüdüler. Bu sebeple E- Ticaret ve Pazarlama programı mezunu öğrencilerin yapacağı meslekler geleceğin mesleklerinden diyebilir miyiz? Siz bu konuda ne söylemek istersiniz?

Dijitalleşen dünyamızda işletmeler her geçen gün işlerini çevrimiçi ortama taşıyor. Özellikle salgın sebebiyle tüm dünyada dijitalleşmeye verilen önem daha da arttı. Bu süreci iyi yönetebilen kuruluşlar çok büyüdüler. Bu sebeple E- Ticaret ve Pazarlama programı mezunu öğrencilerin yapacağı meslekler geleceğin mesleklerinden diyebilir miyiz? Siz bu konuda ne söylemek istersiniz?

Akademik dünyada yer almanızın yanı sıra sektörde de çalıştığınızı ve sektörde aktif olmayı önemsediğinizi biliyoruz. Kendinizden de yola çıkarak mesleki eğitimde sahada da var olmanın katkılarından kısaca bahsedebilir misiniz?

Mesleki eğitimde sahada bulunan bir akademisyen olarak, sektörün ihtiyaçları ve bu alan içerisinde kendini geliştirmek isteyen iş profesyonellerinden beklentilerin neler olduğunun farkında olarak ders müfredatlarımızı bu doğrultuda hazırlayabiliyoruz.

Haftalık Ders Programı

YÖK Formatlı CV

Yayınlar