İletişim Bilgileri

Burak YENİPINAR

Öğretim Görevlisi
Elektronik Teknolojisi

Deneyim & Aktiviteler

Burak Yenipınar, lisans derecesini 2015 yılında, Yüksek Lisans derecesini 2018 yılında Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden aldı. Burak Yenipınar Doktora eğitimine Gazi Üniversitesinde devam etmekte olup, elektrik makinalarının tasarımı ve optimizasyonu üzerine yapmaktadır.

Eğitim Bilgileri

Ünvanlar ve İş Deneyimleri

Röportaj

Üniversitemiz Meslek Yüksekokulu Elektronik Teknolojisi Programında Öğretim Görevlisi görevinizle sizleri tanıyoruz. Ama sizi tanımayanlar için kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Lisans ve yüksek lisans eğitimlerimi Gazi Üniversitesi’nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde tamamladım. Yüksek Lisans sonrasında aynı üniversitede doktora eğitimime devam etmekteyim. Çalışmalarımı elektrik makinaların tasarımı, optimizasyonu, prototiplenmesi ve testi olarak özetleyebilirim.

Sizce üniversitemizde verilen mesleki eğitiminin en önemli farkları nelerdir?

OSTİM Teknik Üniversitesi ders müfredatında olan, İş Yeri Eğitimi, İş Yeri Uygulaması ve İş Yeri Deneyimi dersleri sayesinde öğrencilerimize yoğun bir pratik eğitim programı uygulamaktayız. Bu durumun üniversitemizin en önemli farkı olduğunu değerlendirmekteyim.

Mesleki eğitimde sahada da var olmanın katkılarından kısaca bahsedebilir misiniz?

Pratik ve teorik eğitim birbirinden bağımsız olarak değerlendirilemeyecek bir konudur. Bu kapsamda öğrenciler, programımız ile ilgili teorik bilgilerle donanırken aynı zamanda iş yeri eğitimi derslerimiz sayesinde bu bilgilerin pratik hayattaki karşılığını da uygulayarak tecrübe etmektedir. Öğrencilerimizin henüz üniversite eğitimleri süresince bu kadar uzun süreler işletmelerde bulunmaları, onların tecrübeli bireyler olarak üniversiteden mezun olmalarını sağlamaktadır.

Hayata geçirmeyi planladığınız ya da üzerinde çalıştığınız projelerinizi bizlerle paylaşır mısınız?

Öğrencilerimizle Teknofest –Efficiency Challenge yarışmasının Ön Değerlendirme aşamasını geçmiş bulunuyoruz.

Elektronik Teknolojisi Programı veya Meslek Yüksekokulu programlarımızda okumak isteyen öğrencilere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Elektronik Teknolojisi dünyada hızla gelişen ve birçok çok disiplinli meslek grubunun ana bileşeni durumundadır. Hızla gelişen ve değişen dünyada her geçen gün yeni meslekler ortaya çıksa dahi Elektronik Teknolojisi, bu yeni mesleklerin içerisinde yer alan temel bir bilim dalıdır. Bu sebeple, öğrencilerimizin dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmelerini ve hedefleri doğrultusunda kendilerini geliştirmelerini tavsiye ediyorum.

Sizin yer vermemizi istediğiniz, sizin çalışmalarınıza dair eklemek istediğiniz diğer bilgiler nelerdir?

Elektronik Teknolojisi, son yıllarda oldukça güçlü bir ivme kazanmaktadır. Elektrikli otomobiller, İHA’lar, insansız diğer araçlar ve otonom sistemlerin temelinde elektronik teknolojisinin olduğunu biliyoruz. İnsan hayatını kolaylaştıran, çevreci, özgün ve milli cihazların üretilmesi veya mevcut cihazların özelliklerinin geliştirilmesi yönünde pek çok teknolojik ilerlemeyi gerçekleştirebilmek için Elektronik Teknolojisi Programı mezunu arkadaşlara ihtiyaç duymaktayız.

Haftalık Ders Programı

YÖK Formatlı CV

Yayınlar