Çiğdem SERDENGEÇTİ

Doktor Öğretim Üyesi
Biyomedikal Cihaz Teknolojisi

Deneyim & Aktiviteler

Lisans eğitimini Doğu Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Bölümünde, yüksek lisans eğitimini Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalında, doktora eğitimini Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoteknoloji Anabilim Dalında tamamlamıştır. Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Biyomedikal Komisyonu ve Danışma Kurulu üyesidir. Özel sektörde çeşitli firmalarda Proje ve Uygulama Denetçisi olarak görev yapmıştır. Ulusal ve uluslararası bilimsel etkinliklerde bildirileri ve yayınları bulunmaktadır. Araştırma alanları arasında Biyomedikal Enstrümantasyon ve Cihaz Teknolojisi, Biyomalzeme Üretimi ve Karakterizasyonu, Biyomedikal Mikro/Nano Sistemler ve Invaziv Uygulamaları, Elektrohidrodinamik Atomizasyon Teknikleri (nanolif ve nanoküre üretimi), İnce Film Üretim Teknikleri yer almaktadır. 2020 yılının Mayıs ayından itibaren OSTIM Teknik Üniversitesi Meslek Yüksekokulunda görev yapmaktadır.

Eğitim Bilgileri

Ünvanlar ve İş Deneyimleri

Röportaj

Üniversitemiz Meslek Yüksekokulu Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Programında Dr. Öğretim Üyesi görevinizle sizleri tanıyoruz. Sizi tanımayanlar için kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Lisans ve yüksek lisans eğitimlerimi Elektrik-Elektronik Mühendisliği alanında tamamladım. Yüksek lisans sürecimde Biyomedikal Bilimler üzerine çalıştım. Akabinde devam ettiğim doktora eğitimimi Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoteknoloji Anabilim Dalında tamamladım. Araştırma alanlarım arasında Biyomedikal Enstrümantasyon ve Cihaz Teknolojisi, Biyomalzeme Üretimi ve Karakterizasyonu, Biyomedikal Mikro/Nano Sistemler ve İnvaziv Uygulamaları bulunmaktadır.

Sizce üniversitemizde verilen mesleki eğitiminin en önemli farkları nelerdir?

Öğrencilerimiz, üniversitemizin sanayi ile iç içe olmasının sağladığı pek çok avantajın yanı sıra müfredatımız dahilinde bulunan derslerimiz ve uygulamalı eğitim modelimiz sayesinde tecrübeli, yetkin ve mesleğini severek icra etmeye hazır teknikerler olarak mezun olmaktadır.

Akademik çalışmalarınızın yanı sıra sektörde de deneyim sahibi olduğunuzu biliyoruz. Sizce mesleki eğitimde öğrencilerin eğitim alırken sahada da var olmalarının öğrencilere ne gibi katkıları vardır, kısaca bahsedebilir misiniz?

Mesleki eğitimde teorik bilgiler mutlaka gereklidir fakat asıl önemli olan, edinilen bilgilerin sahada kullanılmasıdır. Bu anlamda tamamen teorik bilgilerle donanmış bir mezun, çalışma ortamına başladığında oldukça uzun bir alışma süreci geçirmektedir. Üniversitemizin sağladığı ‘sahada eğitim’ olanağı ile öğrencilerimiz teorik bilgilerini hem öğretim elemanlarının hem de bulundukları firma çalışanlarının desteği ile pratiğe dönüştürebilmektedir. Dolayısıyla öğrencilerimizin sahada bulunması, çalışma ortamlarına kolaylıkla adapte olmaları avantajı kazandırmakla birlikte mesleki niteliklerinin ve becerilerinin yüksek olmasına da katkı sağlamaktadır.

Hayata geçirmeyi planladığınız ya da üzerinde çalıştığınız projelerinizi bizlerle paylaşır mısınız?

Çeşitli hastalıkların teşhis ve tedavisine destek olan tıbbi cihazların geliştirilmesine yönelik proje çalışmalarımız devam etmektedir.

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Programı veya Meslek Yüksekokulu programlarımızda okumak isteyen öğrencilere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Biyomedikal, pek çok farklı disiplini içeren bir bilim dalıdır. Dolayısıyla Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Teknikeri olmak isteyen öğrenci adaylarımızın başta sağlıkla ilgili teknolojiler olmak üzere elektronik, elektrik, tıp, biyoloji alanlarına ilgisinin olmasını ve her geçen gün hızla ilerleyen medikal teknolojik gelişmeleri yakından takip etmelerini tavsiye ederim.

Salgın döneminde hastalığı önleme ve tedavide kullanılacak teknoloji ve ekipmanların temini, yerli ürün olarak üretilmesi ve geliştirilmesi konularında biyomedikal sektörünün öneminin arttırdığını söyleyebilir miyiz? Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Son yıllarda oldukça güçlü bir ivme kazanan biyomedikal cihaz sektörü, salgın döneminde de önemini artırmaya devam etmiştir. Hastalıkların teşhis ve tedavisine destek olmakla birlikte kolaylaştıran, hata oranını en düşük düzeyde tutabilen cihazların üretilmesi veya mevcut cihazların özelliklerinin geliştirilmesi yönünde pek çok teknolojik ilerlemeye şahit oluyoruz. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde bu teknolojik ilerlemeler sayesinde söz konusu hastalığın semptomları ve olumsuz etkileri düşürülebilmektedir. Bu durum, biyomedikal cihazların önemini artırmış ve sektöre değer kazanmıştır.

Haftalık Ders Programı

YÖK Formatlı CV

Yayınlar