İletişim Bilgileri

Emre TURAN

Öğretim Görevlisi
Elektrik

Deneyim & Aktiviteler

Emre Turan, Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde 2016 yılında tamamladı. Aynı yıl ERASMUS kapsamında Romanya’da düzenlenen IESRES sertifika programına katılarak uluslararası yenilenebilir enerji sistemleri sertifikasına sahiptir. Yüksek Lisans derecesini 2020 yılında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalında aldı. Ulusal bildiri çalışmaları bulunmaktadır. Akademik ilgi alanları; Elektrik Enerjisinin İletimi ve Dağıtımı, Elektrik Enerjisinin Üretimi, Yenilenebilir Enerji Kaynakları, Optoelektronik ve Fiber Optik Sensörler.

Eğitim Bilgileri

Ünvanlar ve İş Deneyimleri

Röportaj

Üniversitemiz Meslek Yüksekokulu Elektrik Programında Öğretim Görevlisi görevinizle sizleri tanıyoruz. Ama sizi tanımayanlar için kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden 2016 yılında mezun oldum. Lisans eğitimim boyunca meraklı olduğum konularda sürekli araştırma yaparak kendime katkı sağlamayı amaç edindim. Bu merak beni yüksek lisans programına yönlendirdi. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans programını 2020 yılında tamamladım. Aynı yıl Gazi Üniversitesinde Elektrik Elektronik Mühendisliği doktora programına başladım. 2020 Eylül ayından bu yana OSTIM Teknik Üniversitesi, Meslek Yüksekokulu, Elektrik Programında çalışmaya devam ediyorum.

Sizce üniversitemizde verilen mesleki eğitiminin en önemli farkları nelerdir?

Üniversitemizin yeni nesil mesleki eğitim yöntemleri ön plana çıkmaktadır. Öğrencilerimiz tecrübeli mezun olma yolunda üniversitemiz bünyesinde almış oldukları dersler onlara yol göstermektedir.

‘’Girişimcilik’’ ve ‘’Geleceğin İnşası’’ dersleri üniversitemizde öğrencilerimize girişimci eğitimleri verilmektedir. Üniversitemiz aynı zamanda kendi iş fikirlerini sunabilecekleri fırsat vermektedir. İş fikirlerini hayata geçirebilecekleri ortamı üniversitemiz sağlayabilmektedir. Başarılı iş fikirlerini Teknopark desteğiyle iş kurma yoluna gidebileceklerdir.

Üniversitemiz bir diğer önemli farkı ise iş yerinde eğitim uygulamalarıdır. Üniversitemizde eğitim gören öğrencilerimiz 2. Dönemde almış oldukları ‘’İş Yeri Eğitimi’’ dersinde iş yerinde karşılaşabilecekleri materyalleri ve iş yeri kurallarını önceden öğreneceklerdir. 3. Dönemde ise hem teorik hem uygulama derslerinin birlikte olduğu bir eğitim modeli vardır. 3. dönemde 3 gün teorik eğitim alacaklar ve bu aldıkları teorik eğitimleri ‘’İş Yeri Uygulaması’’ dersi kapsamında 2 günde iş yerinde uygulama dersi olarak pekiştireceklerdir. Son dönemde ise ‘’İş Yeri Deneyimi’’ dersi kapsamında iş yerlerinde 5 gün boyunca tamamen uygulama eğitimi almış olacaklardır. Böylece sektörü tanıyan mesleki tecrübesi olan öğrencilerimiz mezun olmuş olacaklardır.

Üniversitemizde verilen bir diğer önemli dersimiz ise ‘’Sektörel Proje’’ dersidir. Bu ders öğrencilerimizin 4 dönem boyunca almış oldukları teorik ve uygulama eğitimlerinin bir çıktısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ders ile öğrencilerimiz kendi bilgi ve becerilerini almış oldukları eğitimleri ile pekiştirmiş olmaktadırlar.

Hayata geçirmeyi planladığınız ya da üzerinde çalıştığınız projelerinizi bizlerle paylaşır mısınız?

Gelişen teknoloji ile birlikte her geçen gün enerji ihtiyacımız artmaktadır. Günümüzde petrol ve türevi gibi birincil enerji kaynaklarının tüketimi artmış olup bu kaynakların rezervleri ülkemizde azalmaktadır. Dolayısıyla yenilenebilir enerji kaynaklarına bir yönelim söz konusudur. Yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli sistemler ile entegrasyonu ile enerji ihtiyacının karşılanması mümkündür. Yenilenebilir enerji sektöründe çeşitli çalışmalarda bulunmaktayım. Üniversitemiz bünyesinde yenilenebilir enerji kaynakları projelerinde yer almaktayım. Doktora süresi boyunca çalışmalarım devam etmektedir.

Elektrik Programı veya Meslek Yüksekokulu programlarımızda okumak isteyen öğrencilere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Elektrik Programı veya Meslek Yüksekokulu programlarımızda okumak isteyen öğrencilere verebileceğim öneriler şu şekildedir:

‘’Ben bu bölüme/programa …… için geldim ve bu yönde kendimi geliştirmeliyim.’’ gibi bir amaç edinsinler ve bu yolda emin adımlarla ileriye dönük çalışmalarını yapsınlar.

Merak ve ilgi başarıyı tetikleyebilecek bir etmendir. Dolayısıyla ilgili oldukları bir konu üzerinde araştırma yapmalı ve bu konuda kendilerini geliştirmeliler.

Gelişen teknolojileri takip etsinler ve meraklı olsunlar.

Uluslararası yenilenebilir enerji sistemleri sertifikasına sahip olduğunuzu biliyoruz. Uluslararası sertifikalara sahip olmak isteyen öğrenci adaylarımıza nasıl bir yol önerebilirsiniz?

2016 yılında bir ayağı ülkemizde bir ayağı da Romanya’da olmak üzere bir sertifika programına katılarak uluslararası yenilenebilir enerji sistemleri sertifikasını aldım. Bu tür sertifikalar eğitim odaklı olmakla birlikte çeşitli fırsatlar sunabilmektedir. Bu fırsatları da kendimiz oluşturabiliriz. Kendimize bir çalışma alanı belirlemeliyiz. Bu alanla ilgili kendilerinin neler yapabileceklerini, kendilerinin bilgi ve tecrübeleri neler olduğunun farkına varsınlar. ‘’Nasıl kendimi geliştirebilirim?’’ sorusuna ise çevrimiçi yapılan eğitimlere katılım sağlayarak cevabını verebilirim. Eğer bir eğitim, bir konferans veya bir etkinlik çevrimiçi dahi varsa bunlara katılım sağlasınlar. Her bir etkinlik sizleri geliştirir ve bir adım öteye taşır. Yurtdışında buluna eğitimler aynı zamanda çevrimiçi de olabileceğinden bu tür etkinlikleri araştıralım. Kümülatif olarak her bir eğitim sizleri geliştirir.

Haftalık Ders Programı

YÖK Formatlı CV

Yayınlar