İletişim Bilgileri

Filiz GÜRBÜZ

Öğretim Görevlisi
Bilgisayar Programcılığı

Deneyim & Aktiviteler

Filiz Gürbüz 1986 yılında Beypazarı/Ankara’da doğdu. 2009 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünde Lisans derecesini aldı. Yüksek Lisans dercesini 2014 yılında Gazi Üniversitesi Bilişim Enstitüsü’nde “Serbest Taklit Yöntemi ile Atılan Sahte İmzaların Grafometrik Özelliklerine Dayalı Biyometrik İmza Doğrulama Sistemi ve Analizi” başlıklı tez çalışması ile aldı. 2016 – 2019 yılları arasında İstanbul Ayvansaray Üniversitese, Plato Meslek Yüksekokulu, internet ve ağ teknolojileri programında tam zamanlı öğretim görevlisi olarak çalıştı. Algoritma ve Programlamaya Giriş, Veritabanı Yönetim Sistemleri, Ağ ve Bilgi Güvenliği, Ağ İşletim Sistemleri, Web Tasarımı, Bilgi Teknolojileri Yönetimi, Sistem Analizi ve Tasarımı gibi çeşitli dersler verdi. Ayrıca İstanbul Bilgi Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde yarı zamanlı olarak java ve Dr.Racket dillerinde bilgisayar uygulama laboratuvar derslerine girdi. 2019-2020 yılları arasında Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Mühendislik Fakültesinde yarı zamanlı olarak programlamaya giriş laboratuvar uygulama derslerine girdi. Ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanan iki makale, dört bildiri, “Algoritma Tasarımı ve C# ile Programlamaya Giriş” adlı bir kitabı bulunmaktadır. Akademik ilgi alanlarını; Biometrik Sistemler, Örüntü Tanıma, Bilgi Güvenliği, Makine Öğrenmesi ve Yapay Zeka konuları oluşturmaktadır.

Eğitim Bilgileri

Ünvanlar ve İş Deneyimleri

Röportaj

Üniversitemiz Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı Programında Öğretim Görevlisi görevinizle sizleri tanıyoruz. Ama sizi tanımayanlar için kendinizden kısaca bahseder misiniz?

2009 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümünde Lisans, 2014 yılında Gazi Üniversitesi Bilişim Enstitüsü Bilgisayar Eğitimi anabilim dalında yüksek lisans derecemi aldım. 2 yıl Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak çalıştım. Yükseköğretimde öğretim görevlisi olarak da 5. yılımı tamamlıyorum. Yeniliklere açık, dışa dönük, sezgisel, düşünen, sorgulayan, üretmeyi seven, iyilik ve fayda yaratma çabasında olan biriyim.

Sizce üniversitemizde verilen mesleki eğitiminin en önemli farkları nelerdir? Mesleki Eğitimde öğrencilerin eğitim alırken sahada da var olmalarının öğrencilere ne gibi katkıları vardır, kısaca bahsedebilir misiniz?

Üniversitemizde verilen mesleki eğitimin en önemli farkı, okulumuzun tüm alanları ile sektör ve akademi iş birliğine dayalı kurgulanmasıdır.

Bu kurgu ile biz akademisyenlerde sanayi ekosisteminin bir parçasıyız. Akademik olarak kendimizi yetiştirmeye devam etmenin yanında sektör paydaşlarımız ile kurduğumuz iş birlikleri ile bilgi ve yeteneklerimizi perçinliyoruz. Mesleki alan dersleri kanalı ile öğrencilerimize bu bilgi ve tecrübelerimiz aktarıyoruz.

Bu kurgunun bir parçası olan; geleceğin inşası, temel girişimcilik, uygulamalı girişimcilik, sektörel girişimcilik derslerimiz ile farkındalığı yüksek, sektör ihtiyaçlarına uygun rekabetçi yetkinlikleri kazanmış, girişimci ruhlu bireylerin gelişmesi için çabalıyoruz.

İş yeri eğitimi, iş yeri uygulaması ve iş yeri deneyimi eğitim dersleri ile de öğrencilerimizin, öğrenciliklerinin ikinci yarıyılından itibaren sahada var olmalarını sağlıyoruz. Bu kurgu ile öğrenciler, sektörü, çalışma ortamını ve iş kültürünü henüz yolun başındayken tanıma fırsatı yakalıyor. Bu farkındalık derslerine olan ilgi ve alakanın artmasını destekliyor. Kendilerini ve sektörün ihtiyaçları daha iyi tanıyorlar. Bunun sonucu olarak da kariyer hedefleri doğrultusunda daha doğru adımları atıyorlar. Eğitim alırken sahada olmalarının bir diğer önemli katkısı ise alanlarıyla ilgili çok daha fazla uygulama ve pratik yapma şansı yakalıyorlar.

Hayata geçirmeyi planladığınız ya da üzerinde çalıştığınız projelerinizi bizlerle paylaşır mısınız?

Bilgisayar bilimlerinin ve yazılımın ilgilenmediği bir sektör neredeyse yok. Okulumuz, meslek yüksekokulu bünyesinde yürütülen proje ekiplerinin bir üyesiyim. Yürütülmekte olan projelerin haricinde hayata geçirmeyi planladığım projelerim var. Doğru zamanda doğru ekiple hayat bulmayı bekliyor. Bu projelerin içinde öğrencilerimin de yer aldığı günler için sabırsızlanıyorum. O gün gelene kadar ise proje fikirlerimi paylaşmamayı tercih ediyorum.

Bilgisayar Programcılığı Programı veya Meslek Yüksekokulu programlarımızda okumak isteyen öğrencilere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Teknoloji ve buna bağlı olarak bilgisayar bilimleri ve yazılım teknolojisi hızlı gelişen ve güncellenen bir sektör. Yazılım ile bizler soyut olarak başlayan sonuçta fiziksel bir çıktıya dönüşen ürünler üretiyoruz. Bu süreçte çok fazla soyut düşünüyor, araştırıyor, kod yazıyor hata alıyor ve bıkmadan usanmadan istenilen ürünü ortaya koyana kadar çalışıyoruz. Süreçte belirli bir noktaya gelene kadar elimizde tatmin edici somut bir çıktı yer almayabiliyor. Bu noktada bölüm tercihi yapmaya çalışan genç bireylere, soyut düşünebilen, araştırmacı, karşılaştığı ilk hata da hemen pes etmeyen, üretmeyi seven, teknolojiye meraklı ve sabırlı olan bireylerin bu programa daha yatkın olduklarını söyleyebilirim. Eğer bu bölümü okumaya karar verdiyseniz ya da okumaya başladıysanız da, teknik bilgi ve tecrübenizi geliştirmenin yanında yılmazlık, soyut düşünme ve araştırmacı yönlerinizi geliştirmenizi günde en az bir saat teknoloji haberlerini okumanızı tavsiye ederim.

Dijitalleşen dünyamızda işletmeler her geçen gün işlerini online ortama taşıyor. Özellikle salgın sebebiyle tüm dünyada dijitalleşmeye verilen önem daha da arttı. Bu süreci iyi yönetebilen kuruluşlar çok büyüdüler. Bu sebeple Bilgisayar Programcılığı mezunu öğrencilerin yapacağı meslekler geleceğin mesleklerinden diyebilir miyiz? Siz bu konuda ne söylemek istersiniz?

Kesinlikle geleceğin mesleklerinden. Yazılımın şuan dahi, sağlık, eğlence, hizmet, eğitim, iletişim, ekonomi vb. Yer almadığı her hangi bir sektör yok. Geleceğin meslekleri olarak gösterilen mesleklerin arasında da yazılıma ve iyi bir yazılımcıya her zaman ihtiyaç olacak.

Üniversitemizde “Fark Yaratan Dersler” kapsamında Girişimcilik dersleri de veriliyor. Fikirlerini proje aşamasına dönüştürmeye çalışan öğrencilerimize tavsiyeleriniz ne yönde olur?

Analiz. Analiz. Analiz. 🙂 Bol bol analiz yapın. Bunun içinde araştırın, okuyun, düşünün ve sorgulayın.

Sizin yer vermemizi istediğiniz, sizin çalışmalarınıza dair eklemek istediğiniz diğer bilgiler nelerdir?

Son olarak Tanmay Bakshi’ nin bir sözünü aktarmayı isterim. “Küçük başlayın, kolay başlayın, oynayarak başlayın, her şeyden önce programlamaya karşı tutkulu olmalısınız. Hatalardan korkmamak ve denemeye devam etmek zorundasınız. Her seferinde bunu yaparsanız programlamada daha iyi ve daha iyi hale geliyorsunuz. Ve elbette, her sorunun bir çözümü olduğunu asla unutmayın.” Şuan bu yazıyı okuduktan sonra Tanmay Bakshi’ yi merak edip araştırma yapmaya niyetlenen değerli okurları okulumuza bekler, kendileriyle tanışmayı isterim. Röportajımızda araştırmacı yönün önemini vurgulamıştık. Bir kez daha vurgulamış olmayı istedim. 🙂

Haftalık Ders Programı

YÖK Formatlı CV

Yayınlar