Gonca USLU ÖZKÜÇÜK

Öğretim Görevlisi
Elektrik

Deneyim & Aktiviteler

Gonca Uslu Özküçük, Lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde, 2015 yılında tamamladı. Aynı yılda Elektrik Mühendisleri odasından (EMO) yüksek gerilim eğitimleri ve sertifikaları aldı. Yüksek Lisans derecesini 2019 yılında, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik Anabilim Dalından aldı. Nano boyutlu malzeme teknolojileri üzerine uluslar arası bir yayını, beyaz eşya teknolojisi üzerine bir patenti bulunmaktadır. Temmuz 2017 ile Nisan 2020 tarihleri arasında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalışmıştır. Mayıs 2020 tarihi itibariyle OSTİM Teknik Üniversitesi, Meslek Yüksek Okulu, Elektrik Programı bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Akademik ilgi alanları; Elektrik anahtarlama elemanları, elektrik sistemleri modelleme, elektrik-elektronik devre analizi, elektrik-elektronik filtre teknolojileri, nanoteknoloji.

Eğitim Bilgileri

Ünvanlar ve İş Deneyimleri

Röportaj

Üniversitemiz Meslek Yüksekokulu Elektrik Programında Öğretim Görevlisi görevinizle sizleri tanıyoruz. Ama sizi tanımayanlar için kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Dokuz Eylül Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2015 yılında mezun oldum. 2017 yılında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladım. Araştırma görevlisi olarak çalışırken aynı zamanda Eskişehir Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde Yüksek Lisans Programına devam ettim. 2019 yılında “Transition Metal Dichalcogenide Monolayers for Gas Sensor Applications” başlıklı Yüksek Lisans tez çalışmamı tamamlayarak mezun oldum. 2020 Eylül ayından bu yana OSTIM Teknik Üniversitesi, Meslek Yüksek Okulu, Elektrik Programında çalışmaya devam ediyorum.

Sizce üniversitemizde verilen mesleki eğitiminin en önemli farkları nelerdir?

OSTİM Teknik Üniversitesinde verilen mesleki eğitimin en önemli farklılıkları, “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Modeli” çerçevesinde eğitim verilmesidir. Bu kapsamda öğrencilerimiz uygulamalı eğitim modeli, girişimcilik projesi ve girişimcilik karnesi farklılıklarımızdan yararlanacaklardır.

Uygulamalı eğitim modeli ile öğrencilerimiz programlarının ders içeren dönemlerinde haftada bir gün; son dönemlerinin ise tamamında kendi uzmanlık alanlarına uygun bir işletme ile eşleştirileceklerdir. Bu işletmede, tam zamanlı olarak çalışacaklar; edindikleri pratik bilgi ve tecrübe ile teorik bilgilerini harmanlayarak mezuniyetlerinde iş hayatlarına belli bir tecrübe seviyesinde başlayacaklardır.

Girişimcilik projesi kapsamında, öğrencilerimiz ilk dönemden itibaren teknoloji tabanlı girişimcilik ile ilgili olarak temel bilgilerle donatılacak; geliştirecekleri Girişimcilik Projesi ile ilk iş fikirlerini daha eğitimlerinin ilk senesinde test etme imkanına sahip olacaklardır. Başarılı iş fikrine ve projeye sahip öğrencilerimiz ise, OSTİM Teknik Üniversitesi ve OSTİM Teknopark desteğinde sağlanacak desteklerle kendi işlerini kurma şansına sahip olacaklardır.

Girişimcilik karnesi ile öğrencilerimizin üniversite hayatları boyunca edindikleri tecrübeler, Girişimcilik Projesi ve Uygulamalı Eğitimde gerçekleştirdikleri faaliyet ve aldıkları eğitimler OSTİM Teknik Üniversitesi Girişimcilik Karnesi altında toplanacak ve mezuniyeti esnasında öğrencimize takdim edilecektir. Bu sayede öğrencimiz, iş hayatına başlarken ve iş ararken girişimcilik yetkinliklerini ve tecrübelerini gösterebileceklerdir.

Nano boyutlu malzeme teknolojileri üzerine uluslararası bir yayınınız ve beyaz eşya teknolojisi üzerine bir patentiniz bulunduğunu biliyoruz. Bu konularda bilgi verebilir misiniz?

Yüksek Lisans çalışmalarım kapsamında “Gaz Sensörü Uygulamaları İçin Tek Katmanlı Geçiş Metal Dikalkojenitleri” konusu üzerine çalışırken yaptığımız yarı iletken malzeme üretme deneylerinde camın daha kaliteli malzemeler üretmemizde fayda sağladığını ve deneyler sırasında katalizör gibi davrandığını gözlemledik. Bu gözlem sonucunda iki farklı cam kullandığımız bir dizi kontrollü deney yaptık ve hem ürettiğimiz yarı iletken malzeme boyutunda hem de ürettiğimiz transistörlerin performansında kullandığımız camların dolayısıyla da camların içinde bulunan materyallerin olumlu etkileri olduğunu gördük. Yazdığımız makale bütün bu çalışmaların sonuçlarını raporladığımız bir yazı niteliğindedir.

Memleketim Burdur’da bulunan Burdur Gölü günden güne kurumakta ve küçülmektedir ve bu manzara beni oldukça üzmektedir. Bu konu hakkında ne yapılabilir diye düşünürken, bulaşık makinesi kullanırken yaptığımız sudan geçirme ve ön yıkama işlemleri sırasında israf ettiğimiz su dikkatimi çekti. Bulaşık makineleri için bir aparat geliştirme fikride böylece ortaya çıkmış oldu. Geliştirdiğim aparat, bulaşık makinelerinde yıkama işlemine katılan yıkama toplarıdır. Bu aparatlar sayesinde bulaşık makinelerinde ön yıkama ya da sudan geçirme işlemleri yapılmadan, bulaşıklar, üzerinde bulunan kuru ve yapışkan kirlerden, mekanik etki yardımıyla daha az su ve deterjan kullanılarak arındırılacaktır. Geliştirdiğim bu aparat ile 2017 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından düzenlenen, 1.Ulusal Üniversiteler Arası Patent Yarışmasına katılarak 4.’lük ödülünü almış bulunmaktayım.

Hayata geçirmeyi planladığınız ya da üzerinde çalıştığınız projelerinizi bizlerle paylaşır mısınız?

Gazi Üniversitesi, Teknoloji Fakültesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Doktora Programına devam etmekteyim. Doktora Tezim kapsamında çalışmalarım devam etmekte.

Elektrik Programı veya Meslek Yüksekokulu programlarımızda okumak isteyen öğrencilere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Elektrik Programı veya Meslek Yüksekokulu programlarımıza okumak isteyen öğrencilere vermek isteyeceğim tavsiyeler, Türkiye’de ve Dünyada alanlarında gerçekleşen gelişmeleri yakından takip etmeleri, yükselen teknolojik paradigmalar, teknolojik değişim ve gelişim konusunda okuryazarlık geliştirmeleri ve ülkemize ve dünyaya olumlu katkı sağlayacak projeler içinde bulunmalarıdır.

Haftalık Ders Programı

YÖK Formatlı CV

Yayınlar