İletişim Bilgileri

Güney GÜRSEL

Doktor Öğretim Üyesi
Bilgisayar Programcılığı

Deneyim & Aktiviteler

1994 yılında Kara Harp Okulu’ndan sistem mühendisi olarak mezun oldu. 2003 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTU), Enformatik Enstitüsünde İnformatik yüksek lisansı eğitimini, 2012 yılında yine ODTU Enformatik Enstitüsünde Tıp Bilişimi Doktora eğitimini tamamladı. TUBİTAK bursu ile Peter L. Reichertz Institute for Medical Informatics, Braunschweig, Almanya’da doktora sonrası misafir araştırmacı (post-doc) olarak bulunmuştur. Nisan – Kasım 2019 arasında Göethe Üniversitesi Medical Informatics Group’da Horizon 2020 kapsamında Eurpean Joınt Program-Rare Diseases (EJP-RD) projesinde araştırmacı olarak çalışmıştır. İleri derecede İngilizce ve temel derecede Almanca bilmektedir. Sağlık Bilgi Sistemleri (Healthcare Information Systems (HCIS)), HCIS değerlendirmesi (evaluation), HCIS tan son kullanıcı beklentileri (end user expectations from HCIS), Bulanık Mantık (Fuzzy Logic) ve birlikte çalışabilirlik (Interoperability) alanlarında çalışmaktadır.

Eğitim Bilgileri

Ünvanlar ve İş Deneyimleri

Röportaj

Üniversitemiz Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı Programında Dr. Öğretim Üyesi görevinizle sizleri tanıyoruz. Ama sizi tanımayanlar için kendinizden kısaca bahseder misiniz?

1994 yılında Kara Harp Okulu’ndan sistem mühendisi olarak mezun oldum. 2003 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTU), Enformatik Enstitüsünde İnformatik yüksek lisansı eğitimimi, 2012 yılında yine ODTU Enformatik Enstitüsünde Tıp Bilişimi Doktora eğitimimi tamamladım. TUBİTAK bursu ile Peter L. Reichertz Institute for Medical Informatics, Braunschweig, Almanya’da doktora sonrası misafir araştırmacı (post-doc) olarak bulundum. Nisan – Kasım 2019 arasında Göethe Üniversitesi Medical Informatics Group’da Horizon 2020 kapsamında Eurpean Joint Program-Rare Diseases (EJP-RD) projesinde araştırmacı olarak çalıştım. Eylül 2020’den beri OSTİM Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktayım.

Sizce üniversitemizde verilen mesleki eğitimin en önemli farkları nelerdir?

Üniversitemizin en önemli farkı iş yeri deneyimi eğitimidir. Normal bir stajdan farklı olarak öğrencilerimiz eğitimlerinin son döneminin tamamını iş yerlerinde aldıkları eğitimi uygulama sansı bulmakta, aynı zamanda mezuniyet sonrası boş bir cv ile iş başvurusu yapmak yerine, istihdam şansı ile kendilerini sektöre tanıtma sansı bulmaktadırlar.

Bilgisayar Programcılığı Programı veya Meslek Yüksekokulu programlarımızda okumak isteyen öğrencilere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Bilgisayar programcılığı çok keyifli bir iştir. Ancak programcılığı ve bilgisayar ile uzun çalışma saatleri geçirmeyi sevmeleri ve analitik zekaya sahip olma şartıyla. Programı tercih etmeden önce iyi araştırmaları, tanıtım günlerine katılmaları ve doğru bilgi ile doğru bir tercih yapmaları gerekmektedir. Programa girdikten sonra bu program bana uygun değil kararı için maalesef geç olabilmektedir.

Hayata geçirmeyi planladığınız ya da üzerinde çalıştığınız projelerinizi bizlerle paylaşır mısınız?

An itibarı ile uzaktan eğitim konusunda çalışmalarım mevcut. Bölümdeki diğer öğretim elemanı arkadaşlarımızla bu işi üniversite olarak nasıl daha iyi yaparız bunun arayışı içerisindeyiz.

Yurt dışında pek çok projede araştırmacı olarak görev aldığınızı biliyoruz. Buradan hareketle kariyerlerine yurt dışında devam etmek isteyen öğrencilerimize ne gibi önerilerde bulunursunuz?

Öncelikle hedeflerini nokta olarak belirlemeleri gerekiyor. Yani hangi ülkede hangi bölümü tercih edeceğim kararını vermeleri gerekli. Daha sonra da o ülkenin dilini çok iyi öğrenmeliler. Dil öğrenme ile birlikte hedefledikleri bölüm için gerekli altyapı derslerini almaları gerekli. Yurtdışında yaşamın kolay olmadığını da bilerek zorluklara karşı hazırlıklı olmaları gerekiyor.

Dijitalleşen dünyamızda işletmeler her geçen gün işlerini online ortama taşıyor. Özellikle salgın sebebiyle tüm dünyada dijitalleşmeye verilen önem daha da arttı. Bu süreci iyi yönetebilen kuruluşlar çok büyüdüler. Bu sebeple Bilgisayar Programcılığı mezunu öğrencilerin yapacağı meslekler geleceğin mesleklerinden diyebilir miyiz? Siz bu konuda ne söylemek istersiniz?

Kesinlikle. Ancak bu süreç aynı zamanda rekabetin de sertleştiği bir dönem oldu. Yani rakipler güçlü, istekler daha fazla. Dolayısı ile bu işi meslek olarak yapmak için çok çalışmak gerekli. Bölümümüzü tercih etmek isteyenler keyifli ama yorucu bir eğitimi ve devamında da iş hayatının kendilerini beklediklerini bilmeleri çok önemli.

Haftalık Ders Programı

YÖK Formatlı CV

Yayınlar