İletişim Bilgileri

Levent EMMUNGİL

Doktor Öğretim Üyesi
Bilişim Güvenliği Teknolojisi

Deneyim & Aktiviteler

2002 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümünde lisans öğrenimini tamamlamış, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi bölümünde sırasıyla 2004 ve 2009 yıllarında yüksek lisans ve doktora derecelerini almıştır. Önlisans, lisans ve yüksek lisans düzeylerinde Yönetim Bilgi Sistemleri, Veritabanı Yönetim Sistemleri, İşletim Sistemleri, Öğretim Teknolojileri ve Materyal Geliştirme, Eğitimde Bilişim Teknolojileri, Bilgisayar Destekli Eğitim, Web Programlama, Açık Kaynak İşletim Sistemi, Sunucu İşletim Sistemi, Bilgisayar Sistemleri, Bilgisayar Donanımı, Bilgisayar Bakım Onarımı, Bilgisayar Ağları, Kablosuz Ağlar, Bilgisayar Grafiği Tasarımı derslerini yürütmüştür. Ayrıca özel sektörde teknoloji danışmanlığı hizmeti vermiştir. Türkiye’nin ilk resmi elektronik kitabı olan Bilgisayar Donanımı kitabını yazmıştır. Bilgi Teknolojileri kaynaklarının verimli kullanılması, teknoloji harcamalarının düşürülmesi ve internet destekli eğitim alanlarında uzmanlaşmıştır.

Eğitim Bilgileri

Ünvanlar ve İş Deneyimleri

Röportaj

Üniversitemiz Meslek Yüksekokulu Bilişim Güvenliği Teknolojisi Programında Dr. Öğretim Üyesi görevinizle sizleri tanıyoruz. Ama sizi tanımayanlar için kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerimiz ODTÜ’ de tamamladım. En çok eğitimde teknoloji kullanımı alanında çalıştım. Bunun yanında teknoloji danışmanlıkları, bilişim altyapıları kurulumları gerçekleştirdim. Bilgisayar teknolojisi alanında çeşitli dersler verdim. OSTİM Teknik Üniversitesi’nin kuruluşunda görev aldım. Şu anda Bilgisayar Teknolojisi bölümünü yönetiyorum. Öğrenmeyi ve herkesin yapılamaz dediğini yapmayı severim.

Sizce üniversitemizde verilen mesleki eğitiminin en önemli farkları nelerdir? Mesleki eğitimde öğrencilerin eğitim alırken sahada da var olmalarının öğrencilere ne gibi katkıları vardır, kısaca bahsedebilir misiniz?

Eğitimin işlevinin hayata hazırlamak olduğu düşünülür genelde. Yanlış değil ama eksik bence. Sadece hazırlık eğitim için yeterli değildir. Araba yarışı oyununda çok iyi olan birinin gerçek trafikte iyi şöför olacağını söyleyebilir miyiz? Ya da dövüş filmlerini izleyen birinden kung-fu uzmanı olmasını mı beklersiniz? Bu bize dersi dinleyip kimsenin uzman olamayacağını gösterir. Sanal ortamlar, görsel eğitimler faydalı ama yeterli değildir. Amacımız öğrencilerin yaparak yaşayarak öğrenmesi ki bu %90’dan fazla kalıcılık sağlar. Gerçek hayatta, gerçek veri, gerçek switch, gerçek güvenlik duvarı ile çalışan öğrenci gerçekten uzmanlaşmaya başlar. Bu nedenle sahadaki deneyim eğitimin en önemli kısımlarından biridir.

İnternet destekli eğitim alanlarında uzmanlaştığınızı biliyoruz. Salgın sebebiyle ülkemizde eğitime uzaktan devam ediliyor ve geliştirilen alt yapı sayesinde öğrenciler eğitime ara vermeden devam edebiliyor. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Biz kuruluşumuzun ilk yılında salgını yaşamış bir üniversiteyiz. Aynı zamanda salgın nedeniyle tamamen uzaktan eğitime geçen ilk üniversitelerden biriyiz. Uzaktan eğitim kararı alındığında haftasında uzaktan eğitime kesintisiz başladık. Burada genç ve dinamik kadromuzun payı büyük. Bunun yanında teknolojik altyapımızı güncel teknolojilerle kurmuş olmamız da faydalı oldu. Hiç bir sistem mükemmel değil, ama bu sayede uzaktan eğitimin olumlu yönlerini eğitim sistemimize daha rahat entegre edebilecek ve eğitim ve kalitemizi yükselteceğimize inanıyorum.

Salgın sebebiyle tüm dünyada dijitalleşmeye verilen önem daha da arttı. Bu süreci iyi yönetebilen kuruluşlar çok büyüdüler fakat bilişim güvenliğinin bu noktada büyük önem arz ediyor. Bu sebeple Bilişim Güvenliği Teknolojisi mezunu öğrencilerin mesleği geleceğin mesleklerinden diyebilir miyiz? Siz bu konuda ne söylemek istersiniz?

Benim söylememe gerek yok. Şöyle düşünelim; oyun sektörünün önümüzdeki yıl 273milyar $ olacağı tahmin ediliyor. Peki bu oyunların bilgi güvenliğine ihtiyacı yok mu? Başka bir örnek; yapay zeka sektörü. En hızlı büyüyen teknoloji alanı, büyük verilerle çalışmak zorunda. Güvenliğini sağlamazsak neler olacağını düşünebiliyor musunuz? Çok uzaklara gitmeyelim dersek; markete gidene kadar önünden geçtiğiniz her işletmede bilgisayar var. Bilgi güvenliğine ihtiyacı olmayan tek bir işletme var mı? Salgın süreci, evden çıkmıyorsanız bile evinizdeki akıllı süpürgedeki kameraya baksanız yeterli olacaktır. Özet olarak teknoloji sektöründe olsun olmasın her işletme, internetin az ya da çok kullanıldığı her ev bilişim güvenliğini sağlamak zorunda. Yani bu meslek hem bugünün, hem de geleceğin mesleği.

Bilişim Güvenliği Teknolojisi Programı veya Meslek Yüksekokulu programlarımızda okumak isteyen öğrencilere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

İki yılda kendine güvenen, çalıştığı kuruma fayda sağlayabilecek mezun olmak isteyenleri bekliyoruz. Öğrenci ne kadar isterse biz onu daha ileriye götürmeye hazırız, yani öğrenci gaza basarsa nitroyu biz sağlıyoruz.

Türkiye’nin ilk resmi elektronik kitabı olan Bilgisayar Donanımı kitabını yazdınız. Bu süreci bizimle paylaşır mısınız? Sizce elektronik kitaplar basılı kitapların yerini alabilir mi?

Açık kaynak kodlu özgür yazılım dünyasına inanan biri olarak bilginin paylaştıkça artacağını ve faydalı olacağını düşünen biriyim. İlk resmi elektronik kitap olmasından çok ücretsiz olarak her isteyenin anında ulaşacağı bir kaynak olması açısından önemliydi bence. Teknoloji hızla geliştiği için zaman ve maliyet olarak kitabın basım ve dağıtım sürecinden kazanmış olmak daha çok kişinin faydalanmasını ve örnek olmasını sağladı. Türkçe olması ve herkese hitap edebilmesi de ayrıca önemliydi. Şu anda teknoloji alanında basılı kitapların yerini alması dışında, elektronik kitaplar bile neredeyse eskimiş durumda. Artık ihtiyacınız olan bilgiyi okumak yerine mikro öğrenme şeklinde blog sayfalarından, videolardan edinmek daha kolay ve yaygın.

Sizin yer vermemizi istediğiniz, çalışmalarınıza dair eklemek istediğiniz diğer bilgiler nelerdir?

Öğrencilerin sadece kendi alanlarında iyi olması bize yetmiyor. Özgüvenleri de yüksek olsun, kendi işlerini kurmaya hazır olsunlar istiyoruz. Bunun sebebi, kendi işlerini kurmasalar bile, buna hazır olmalarının çalıştıkları kuruma çok daha fazla fayda sağlayacak olmasıdır. Ekonomiden, teşviklerden, girişimcilikten, hukuktan anlayan çalışan nerede çalışırsa çalışsın çok daha faydalı olacaktır. Bu nedenle ben çağımıza uygun eğitim verdiğimize inanıyorum.

Haftalık Ders Programı

YÖK Formatlı CV

Yayınlar